Foto: kurir

Nakon što je u stanu na Kanarevom brdu eksplodirala klima usljed čega je izbio ogroman požar u zgradi u kome srećom nije bilo povrijeđenih - otvorilo se pitanje bezbjednosti upotrebe tih uređaja.

Na koji način ih pravilno koristiti i kako da se rashlađivanje prostorija ne pretvori istraživao je novinar Kurira Damjan Macure

Gotovo da nema stana u kom tokom ljetnjih mjeseci ne rade klima uređaji ili ventilatori. Toplodni udar i visoke temperature kojima smo izloženi primoravaju ljude da posegnu za rashlađivanjem. Građani imaju podjeljena mišljenja o korišćenju klima uređaja.

Velike vrućine dovode do zagrijavanja spoljašnje jedinice klima uređaja, što prilikom velikih temperatura može izazvati požar.

- Što se tiče ove eksplozije i požara koji se desio, problematika je ta što je klima vjerovatno bila na zapaljivom freonu R-32. Klima spoljne jedinice je na suncu konstantno, znači vidite sami kakve su temperature. Preko 50 stepeni je na suncu, klima je metalna, znači upija sunce. U njoj je vjerovatno preko 70 stepeni kad ne radi. Sad zamislite još kad se upali kompresor i krene vruć gas da cirkuliše kroz spoljnu jedinicu, to je pitanje koja je temperatura u samoj spoljnoj jedinici - rekao je Nemanja Milosavljević, stručnjak za klima uređaje i dodao:

- Freon je zapaljiv i dovoljna je bukvalno jedna varnica da se desi u samoj klimi da se sve to upali. Vjerovatno se to desilo, sad ne možemo sa sigurnošću da znamo.

Obavezno se preporučuje redovni servis koji se sprovodi pred ljetnju sezonu.

-Najvažnije je da barem jednom godišnje dovedemo majstora koji će da očisti klimu, ali na propisan način. On treba da očisti klimu i unutrašnji dio jedinice i spoljni. Vi ne možete ni da priđete spoljašnjem dijelu, to ipak radi majstor koji je specijalizovan za to. Kad to sve odradite, vi ništa više ne možete. Sledeće što možete da uradite je da vodite računa da baš ne zamarate previše klimu, da je ne stavljate baš na 16 stepeni - kaže Zlatan Mišić, električar

Klima uređaje je potrebno upaliti na oko 10 stepeni niže od temperature koja je napolju, savjetuju stručnjaci. Takav rad neće previše trošiti i umarati klimu, a potencijalne probleme će svesti na minimum.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )