Foto: Arhiva

U slučaju uvođenja svojih kontingenata u Ukrajinu zapadni vojnici neće ići na front, već će se baviti „prijateljskom okupacijom“ njenih pozadinskih položaja, izjavio je Sputnjiku ambasador Ministarstva inostranih poslova Rusije za specijalne zadatke o zločinima kijevskog režima Rodion Mirošnik.


Istakao je da će to uključivati i kontrolu zemljišta i aktiva koji su već u vlasništvu zapadnih kompanija.

„Zapadni vojnici u Ukrajini neće biti na frontu. Pomagaće Ukrajincima i mijenjaće Ukrajince u pozadinskim jedinicama. Oni će biti na granicama Bjelorusije i štitiće mostove i pogranične prelaze. Po svim parametrima se to zove 'prijateljska okupacija'“, rekao je on.
 
Mirošnik je podsjetio da zapadnjaci nikada ništa ne daju tek tako i dodao da je sada riječ da se uzmu pod kontrolu konkretne teritorije, koje se ekonomski već tamo nalaze.

„Tamo je cjelokupan niz zapadnih kompanija kao što je ‘Blek rok’ i njeni sateliti, ‘Monsanto’ i druge. Oni se već tamo karakterišu kao najveći posjednici zemlje. Oni kontrolišu milione hektara zemljišta, poljoprivrednog zemljišta u Ukrajini, tako da zašto ga ne bi sačuvali, zašto ga ne bi kontrolisali?“, naveo je Mirošnik.
 
Osim toga, cilj mogućeg ulaska zapadnih vojnika je to da se Ukrajinci, koji su se nalazili u pozadini, gurnu na front.

„Dovoljno je bilo sjedenja u pozadini, skrivanja, potrebno je da se ide i umire. Tako da će ti ‘vitezovi’ krenuti u smrt za zapadne interese“, objasnio je on.

Prema njegovoj procjeni, neophodnost da se daju slične izjave su nastale jer svi „veoma dobro znaju da se broj Ukrajinaca smanjuje“.

„Čak i ukrajinski analitičari govore da će biti usvojen zakon o mobilizaciji i da će biti potreban veliki napor da se prikupi pola miliona boraca koji će krenuti u rovove. To bi Ukrajini bilo dovoljno za godinu dana, najviše, za godinu i po dana. Vrijeme je da zapadnjaci počnu da formiraju drugi rezervni ešelon“, smatra Mirošnik.
Ranije je francuski predsjednik Emanuel Makron rekao da zapadni lideri nisu isključili mogućnost slanja snaga u Ukrajinu. Odmah poslije toga većina država EU, među kojima su Njemačka, Češka, Poljska, saopštila je da nema takvih planova.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )