Foto: Screenshot

Iz Amerike priznali da vode sajber rat protiv Rusije u Ukrajini.

U intervjuu za "Skaj njuz" na marginama sajber konferencije u Estoniji, Nakasoni je takođe otkrio da američki specijalisti vode informacioni rat, uz pomoć korporativnih medija kao što je Si-En-En, prenosi RT.

Nakasoni, general sa četiri zvjezdice, vodi i Sajber komandu i Agenciju za nacionalnu bezbjednost iz Fort Mida, Merilend.
 
On je danas boravio u Talinu, u Estoniji, na 14. međunarodnoj konferenciji o sajber sukobima, čiji je domaćin bio NATO.
 
General je u intervjuu rekao da su američki sajber specijalisti raspoređeni u 16 ​​prekookeanskih zemalja na poziv njihovih savezničkih vlada, kako bi "lovili unapred" - traže strane hakere i identifikuju alate koje koriste.
 
"Otišli ​​smo u decembru 2021. na poziv kijevske vlade da krenemo u lov sa njima. Tamo smo ostali skoro 90 dana", rekao je Nakasoni.
 
Ovaj tim je napustio Ukrajinu u februaru, zajedno sa svim ostalim američkim trupama, uoči ruskog upada. Nakasoni je takođe potvrdio po prvi put, da su SAD sprovodile ofanzivne hakerske operacije u znak podrške Ukrajini.

Prema generalovim riječima, razlika između ruskog i američkog informacionog rata je u tome što Moskva navodno laže dok Vašington "govori istinu". Kao primjer, naveo je slučaj "farme trolova" iz 2020. godine, za koju je rekao da ju je Rusija razvijala u Africi. NSA i Sajber komanda su reagovale tako što su obavijestile Ef-Bi-Aj, ali i Si-En-En, koji je obezbijedio "mehanizam koji iznenada razotkriva ovu vrstu zlonamernog ponašanja".
 
U decembru 2020, Fejsbuk je najavio čistku naloga – navodno i ruskih i francuskih – osumnjičenih za "koordinisano neautentično ponašanje" u centralnoj i sjevernoj Africi. Nakasoni je rekao da NSA i Sajber komanda razvijaju ovo "strateško objelodanjivanje" od 2018. godine, kada je on preuzeo dužnost.
 
Kao druge primjere, rekao je da je NSA takođe iznela informacije o tome šta su "Rusi pokušavali da urade na našim međuizborima" 2018. kao i 2020. godine. Moskva je negirala bilo kakvo miješanje u izbore u SAD-u, bilo elektronsko ili na drugi način.
 
"Sposobnost da podijelimo te informacije, da budemo u stanju da obezbijedimo da su tačne i blagovremene i da su djelotvorne na širem nivou, bile su veoma, veoma moćna u ovoj krizi", rekao je on.

Američki obaveštajni zvaničnici priznali su za En-Bi-Si u aprilu da su u medije procurili obaveštajni podaci o sukobu u Ukrajini koji ili "nisu bili čvrsti" ili su bili potpuno izmišljeni u više navrata, kako bi dobili "informacioni rat" protiv Rusije Dezinformacije su bile dio nastojanja da se "potkopa propaganda Moskve i spriječi Rusija da definiše kako se rat doživljava u svijetu", naveli su oni.

Bijela kuća poručila je danas da bilo kakva ofanzivna sajber aktivnost protiv Rusije ne predstavljala kršenje američke politike izbjegavanja direktne vojne konfrontacije sa Rusijom ni nakon invazije na Ukrajinu.
 
Rojters prenosi da je sekretarka za štampu Bijele kuće Karin Žan-Pjer to izjavila komentarišući izjavu načelnika američke sajber komande, generala Pola Nejkasona, koji je danas za Skaj njuz rekao da su SAD sprovele niz digitalnih operacija podrške Ukrajini.
 
 
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )