Foto: Screenshot

U Sjedinjenim Američkim Državama rađa se novi pokret za koji je još teško procijeniti da li je praktični pokušaj organizovanja društva da se suoči s velikim problemom ili je riječ o nekoj novoj vrsti religije/ideologije, a zove se pronatalizam.


Kao što pojam otkriva, pobornici pronatalizma tumače kako budućnost čovječanstva zavisi od toga da li ćemo imati dovoljno djece. Niz društava suočen je s padom broja stanovnika, starenjem populacije i premalo novorođenih kao faktorima koji počinju da limitiraju potencijale ekonomskog rasta, što je uvod u dramatičnu eroziju blagostanja i gomilanje socijalnih problema.

Više američkih medija izvjestilo je o rastu aktivnosti pronatalista; grupacije koja je navodno dio subkulture „racionalizma“ i „efektivnog altruizma“, a uzima sve jači zamah u Silicijumskoj dolini i ostalim lokacijama gdje dominiraju predstavnici visoke tehnološke industrije skloniji konzervativnijoj političkoj opciji.

Ukratko, moglo bi se reći da se radi o ljudima koji žele da osvijeste kako uz pad broja stanovnika, previše starih i premalo mladih, čovječanstvo nema naročitu budućnost.

Jahu njuz je prenio izjavu Džejka Kozloskog, suosnivača „Kipera“ (AI platforme za izlaske/upoznavanja) koji tumači:

„Poprilično smo familijarni s pronatalističkim pokretom i podržavamo ga… Moramo adresirati krizu fertiliteta koju izaziva kriza brakova“.

Kozloski to čini tako što pomaže ljudima da lakše pronađu partnere. Pronatalistkinja Dijana Flajhman, profesor psihologije na Univerzitetu Novi Meksiko – govori: „…ohrabrujem ljude koji su odgovorni i pametni da imaju djecu jer će nam to budućnost učiniti boljom“.

Flajhmanova je inače i konsultant koji radi za start-ap koji se bavi selekcijom embriona i trenutno je trudna. Nosi svoje drugo dijete.

Zašto im je Mask tako zanimljiv

Kad bi pronatalisti birali idealnog predstavnika svog pokreta, to ne bi bio neko s uštogljenim manirima, tradicionalista ili osoba koja odlazi u crkvu i radnim danima … Prije bi se moglo reći da „obožavaju“ Ilona Maska, ali ne zbog toga što je pokrenuo niz atraktivnih biznisa i povremeno drži titulu najbogatijeg čovjeka na svijetu, nego zato što je s tri različite žene začeo desetoro djece.

Uostalom, sudeći prema izjavama, Mask nije samo dijelima nego i riječima iza pronatalističkog pokreta.

„Ako ljudi ne budu imali više djece, civilizacija će se urušiti. Zabilježite moje riječi…“, izjavio je Mask i konstatovao da je populacioni kolaps veća opasnost od ubrzavanja takozvanih klimatskih promjena. Mask je upozorio da će Japan kao zemlja koja iza sebe ima decenije niskih stopa fertiliteta „eventualno prestati da postoji“.

Prvi znaci internacionalizacije

Veću pažnju javnosti pronatalistički pokret je privukao u novembru prošle godine nakon što je „Insajder“ pripremio specijalni izvještaj dok je Linda Ejvi, osnivač „23andMe“, govorila o sve širem uticaju pronatalizma na teksašku tehnološku scenu.

O pronatalizmu se počelo često raspravljati i na ekskluzivnim skupovima poslovnih lidera „Dijalog“. Među osnivačima „Dijaloga“ je slavni pionir „Pej Pala“ milijarder Piter Til, koji smatra da je pad populacije vrlo važno pitanje, prenio je „Jutarnji list“.

Postoje i prvi znakovi ozbiljnog internacionalnog širenja pronatalističkog pokreta. U Velikoj Britaniji nemaju veliki politički uticaj, ali pokušavaju da povežu inače nespojivo; intelektualnu desnicu s ljevicom fokusiranom na familijarni život radnika.
 
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )