Foto: Facebook
Turska kompanija Bajkar i hrvatska firma ORQA potpisale su ugovor o saradnji sa ciljem da se istoimeni dron "Orka" integriše na bespilotnu letjelicu Bajraktar TB2.
Ugovor je potpisan na međunarodnom sajmu naoružanja SAHA EXPO u Istanbulu koji okuplja prvenstveo predstavnike turske odbrambene industrije.
Direktor i vlasnik "Bajkara" Haluk Bajraktar izjavio je da je ugovor potpisan u prisustvu ambasadora Republike Hrvatske i predstavnika ministarstva odbrane iz Zagreba.
"Nadam se da će ugovor između naše dve zemlje biti koristan", istakao je Bajkar, prenosi Balkanska bezbedonosna mreža.
Suština integracije jeste da FPV (First Person View) dronovi budu naoružani i da budu lansirani sa bespilotne letjelice Bajraktar TB2 na cilj. Bajraktar TB2 je borbena platforma koja je svoju korisnost pokazala prvo u ratu Azerbejdžana i Jermenije, a potom i na početku rata u Ukrajini.
Spada u MALE platforme (Medium Altitude Long Endurance) jer leti na srednjim visinama do 6.710 metara ( 22.000 stopa) i u vadzuhu može da ostane 27 sati.
Operativna visina je 4.800 metara (16.000 stopa). Opremljen je opremom za izviđanje, nadzor i elektronske ratovanje, a može da nosi do 4 laserski vođene bombe ili rakete.
Međutim, o potencijalnim hrvatskom dronu kompanije Orka za sada nema informacija, osim onih nevojne prirode. Kompanija Orka d.o.o osnovana je 2018. godinu i sjedište je na adresi Josipa Juraja Štrosmajera 341 u Osijeku, gdje se nalazi i lokalna neprofitna organizacija Centar za preduzetništvo. Kompanija Orka zvanično se bavi proizvodnjom FPV dronova i opreme - konkretno naočara i upravljačkih konzola za operatere i pratećeg softvera i druge opreme. Firma je počela sa radom 2018. godine kao startap za proizvodnju naočara za FPV dronove. Posao je dobro išao i 2022. godine Orka je kupila švajcarsku kompaniju iz oblasti industrije dronove ImmersionRc.
Osim naočara i konzola za vođenje, u ponudi su i "trkački” dronovi gdje se naglašava njihova visokotehnološka prednost – odlična žirostabilizacija, mogućnost postavljanja svih vrsta akcionih kamera, a pojedini dronovi imaju i integrisane kamere visoke rezolucije.
Na osnovu fotografija dronova može se zaključiti da je na njih moguće postaviti teret, ali za tako nešto nema konkretnih podataka. Međutim, količina detalja u opisu dronova govori da hrvatska kompanija, ukoliko treba, može da napravi FPV letjelicu zavidnih karakteristika koja brzo i precizno može da dođe do cilja.
Ukoliko se posao uspješno realizuje svi korisnici Bajraktara TB u regionu moći će teoretski da integrišu i naoružane FPV dronove samoubice. Korisnici Bajraktara u regionu su Albanija, Rumunija i kosovske bezbjednosne snage, a kupovinu planiraju Bosna i Hercegovina i Hrvatska.