Foto: Printscreen
Ivana (29), rođena Beograđanka, prije sedam godina odlučila je da napravi drastičan preokret u svom životu kada je napustila gradsku vrevu i preselila se na selo.
Danas, zajedno sa suprugom Zoranom i tri kćerke, u selu Tometino polje kod Požege vodi farmu na 50 hektara, i uz deset muznih krava i više od 100 ovaca, proizvodi domaće mliječne proizvode – sir, kačkavalj i kajmak.
Ova radikalna promjena, priznaje donijela joj je mnoge izazove, ali i trenutke sreće zbog kojih sada sa sigurnošću kaže da je život u Beogradu samo prošlost i da je ona danas uspješna seoska domaćica, prenosi Serbian Times.
Ovakvu odluku, kaže, donijela je zbog ljubavi. Ipak, na početku nije bilo lako. Kao djevojka iz grada, nije bila zadovoljna životom na selu, prije svega jer je bila daleko od porodice, a u selu, kaže, nije bilo ničega onog na šta je već navikla. Na svu sreću, brzo se navikla na nove okolnosti, i sada priznaje, selo i seoski život ne bi mijenjala ni za šta.
„Smeta mi već gužva i smetaju mi generalno ljudi. Navikla sam sad ovde na neku moju mirnu luku, na ne znam, na opuštanje, na sve“, rekla je ona.
Majka tri djevojčice otkrila je i kako izgleda jedan njen dan na selu.
„Počinje aktivno oko sedam sati. Znači, tada idem da muzem krave, pa se vratim u kuću, spremam deci doručak, onda završavam oko mleka šta ima. Ako suprug nije tu, onda čistim štalu, dajemo deda i ja silažu, puštamo telad ako ima, završavam s muženjem, tu je ručak, tu je posla kod dece. Mislim, posla uvek ima. Pogotovo kad je letnja doba, to onda ideš vučeš bale, pa odbacuješ, pa spremaš ručak za majstore, za radnike… A završava se kako kad, leti zna i u 12. U noć idemo da namirujemo stoku“, objašnjava ona, pa dodaje da imaju krave, ovce, svinje i kokoške.
Krave muze, a od svježeg mlijeka pravi sir koji odmah prodaje. Kaže da je početak ovog posla bio tek u novembru prošle godine, ali je već stekla stalne kupce u Beogradu. Takođe, pored mlijeka tu je i širok asortiman drugih proizvoda, uključujući stari i mladi sir, kajmak, tvrdi kačkavalj (dimljeni i nedimljeni), maslac, kiselo mlijeko, mocarelu i sir u maslinovom ulju. U planu za budućnost je proširenje kapaciteta, jer trenutna štala ima samo 17 mjesta.
Kao neko ko je došao na veliko imanje svog supruga, koje se decenijama održavalo i na kojem se svakodnevno radilo, Ivana otkriva da je danas veoma teško pronaći radnu snagu.
„Ovde ima dosta mladih u našem selu, ali neće, neće da rade. Dnevnica je oko 5.000 dinara, imate i kafu, domaći ručak, večera, nešto slatko, uvek ima pauza, nije sad, dođem i radim, ono, dok ne crknem, ali neće omladina da radi“, priča Ivana za Youtube kanal “ „Povratak na selo“, te dodaje da danas mnogi u njenom kraju kupe imanje, naprave vikendicu i dolaze s vremena na vrijeme, ali da se rijetko ko odlučuje da zaista živi na selu i posveti se svakodnevnom radu.
Takođe dodaje da su cijene nekretnina skočile i u selu.
„Ide i do hiljada evra po aru. Od naše kuće do centra Divčibara 12 kilometara. Kako sam starija i starija, shvatam da mir koji sad trenutno imam, ne može da se zameni gradom, nikako. Jesu meni roditelji tamo i sestre i ja volim da odem tamo, ali ne duže od par dana. Nekako sam navikla ovde sad. Moj mir, moje obaveze, organizacija, sama sa troje dece i onda mi nekako sve to bude lagano“ govori ona.
Što se tiče prihvatanja u selu, Ivana smatra da su je komšije odlično prihvatile, a ubrzo nakon dolaska postala je omiljena snajka kod mještana. Pa zato, kao neko ko bi ponovo izabrao selo za život, Ivana ima jasnu poruku za sve mlade:
„Život na selu je baš lep. Koliko radiš to imaš, radiš za sebe, imaš za sebe i prosto nekako sam si svoj gazda“, kaže ona pa dodaje da, iako na selu ima više posla, posao u Beogradu bio joj je daleko stresniji:
„Radila sam ja u Beogradu, u marketu, pa sam radila u jednom restoranu i ne bih se vratila tamo da radim, ni za kakav novac. Znači, ni za kakav. Više mi se sviđa ovde“.
Recept za najlakši, a najbolji proizvod
Ivana je podelila i recept za svoj najlakši a najbolji proizvod – tvrdi punomasni kačkavalj.
„Potrebno je 8 litara mleka, jedna kašika soli i jedna kesica limuntusa. Mleko se zagreje do vrenja, doda se so i limuntus, kuva se još jedno do tri minuta, a zatim se cedi kroz grudnjaču i pritisne. I to je to – za samo 10 minuta rada dobijete oko kilogram sira. Jednostavno, a ukusan rezultat!“.