Foto: Pixabay.com

Bosanskohercegovačka drvna industrija, i pored pada izvoza, bilježi ogromne rezultate na inostranim tržištima, od kojih je veoma značajno njemačko, gdje dolazi do poremećanja, pa će se morati razmišljati o alternativama, što je svakako izazov.

"Usljed poremećaja njemačkog tržišta, kao glavnog izvoznog tržišta za bh. kompanije, i usljed sve većeg pada narudžbi, treba razmišljati o otvaranju novih tržišta, kako u EU tako i u drugim zemljama koje nisu članice Evropske Unije", naveli su iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Vrijednost izvoza drvne industrije u prvih devet mjeseci 2024. godine iznosila je 1.233.177.564 KM, što je za 8,4 odsto manje od izvoza za isti period u 2023. godini, kada je iznosila 1.345.955.313 KM. 

"Istovremeno, vrijednost uvoza drvne industrije u prvih devet mjeseci 2024. godine iznosio je 407.688.862 KM, što je za 8,1 odsto manje od uvoza za isti period u 2023. godini kada je vrijednost uvoza iznosila 443.688.862 KM", navode iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

U prvih devet mjeseci 2024. godine, u odnosu na isti period 2023. godine, evidentan je pad izvoza svih grupa, izuzev neobrađenog drveta koje je u porastu i količinski (124 odsto).

Razlog tome je, ocjenjuju iz Komore, zasigurno obustava suspenzije izvoza šumskih drvnih sortimenata iz BiH.

"Pad izvoza zabilježili su ostali proizvodi šumarstva, namještaj, montažne kuće, građevinska stolarija, parketi.

Namještaj je u ukupnom izvozu učestvovao sa 42 odsto i iznosio je 520 miliona KM", ističu iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )