Foto: U.S. Embassy Tel Aviv

Nakon višemjesečnih upozorenja međunarodnih organizacija i vlada zapadnih zemalja, oštra osuda vojne ofanzive Izraela na Pojas Gaze sada stiže i iz samog izraelskog političkog vrha.

Opozicioni lider Yair Golan, bivši generalmajor izraelske vojske, izjavio je da je Izrael već prošle godine ostvario svoj glavni vojni cilj – uništenje vojne sposobnosti Hamasa – te da nastavak rata služi isključivo političkim interesima premijera Benjamina Netanyahua.
"Cilj rata, uništiti vojne sposobnosti Hamasa, postigli smo već u maju i junu prošle godine. Od tada u ovom ratu ima sve manje strateških ciljeva. Ovo više nije rat iz nužde. Glavni cilj sada nije ni oslobađanje talaca, već političko preživljavanje vlade. Razumna zemlja ne ratuje protiv civila, ne ubija bebe iz zabave i ne postavlja si za ciljeve protjerivanja stanovništva", poručio je Golan, ističući da se zemlja kreće ka međunarodnoj izolaciji i gubi moralni kompas.

Golan nije usamljen u kritikama. Bivši premijer Ehud Olmert upozorio je da je Izrael opasno blizu počinjenja ratnih zločina, navodeći da ubijanje hiljada nevinih Palestinaca i velik broj izraelskih vojnika koji su izgubili život ukazuju na "rat bez cilja".

"Borimo se protiv terorista, ali ne smijemo ratovati protiv civila", kazao je Olmert za BBC.

Ove izjave izazvale su bijes među članovima vladajuće koalicije. Ministar obrazovanja Yoav Kisch optužio je opozicione lidere za "pljuvanje po izraelskim vojnicima", dok je poslanica May Golan tvrdila da u Gazi ima "tačno 58 nevinih civila". Neki su otišli i korak dalje – poslanik Likuda Nissim Vaturi nazvao je Golana i Olmerta "glasnogovornicima Hamasa".

Humanitarna kriza bez presedana

Dok sukobi traju, stanje u Pojasu Gaze postaje sve teže. Prema podacima UN-a, većina civila nema pristup osnovnim potrepštinama, a dostavljena pomoć često ne dolazi do onih kojima je najpotrebnija. Izrael tvrdi da je omogućio isporuku pomoći – posljednjih dana stigla su 93 kamiona s brašnom, lijekovima i hranom – ali organizacije na terenu upozoravaju da je riječ o "kapi u moru".

Izraelski vojni analitičar Tamir Heyman izjavio je da zemlja mora preuzeti odgovornost za stanje u Gazi.

"Namjerno izazivanje gladi se prema međunarodnom pravu smatra ratnim zločinom. To može imati ozbiljne posljedice, uključujući sankcije", rekao je Heyman.

Sankcije i politički pritisci sa Zapada

Evropska unija i njene članice sve više preispituju dosadašnje odnose s Izraelom. Nizozemska je optužila Izrael za kršenje osnovnih principa Sporazuma o pridruživanju s EU, dok je Evropska komisija upozorila da privilegije iz tog sporazuma mogu biti suspendovane ako Izrael nastavi sa sadašnjom politikom.

Velika Britanija je jučer objavila obustavu pregovora o sporazumu o slobodnoj trgovini s Izraelom i uvela sankcije koje se odnose na izraelska naselja na okupiranoj Zapadnoj obali. Britanski premijer Keir Starmer izjavio je u parlamentu da je „nivo patnje djece u Gazi potpuno nepodnošljiv“ i ponovo pozvao na hitan prekid vatre.

Zajedničko saopćenje lidera Velike Britanije, Francuske i Kanade takođe upozorava da će, ako se nastavi vojna ofanziva i blokada humanitarne pomoći, uslijediti „dodatni konkretni koraci“.

Bez dogovora o primirju

Iako se govori o mogućem dogovoru uz posredovanje SAD-a, Katara i Egipta, pregovori s Hamasom stagniraju. Izrael je opozvao svog pregovarača iz Katara na konsultacije, a ured premijera Netanyahua tvrdi da Hamas odbija aktuelni prijedlog. Ministar vanjskih poslova Katara potvrdio je da nema napretka u pregovorima.

U međuvremenu, izraelske kopnene operacije se nastavljaju, broj žrtava raste, a Pojas Gaze je pretvoren u polje ruševina. U atmosferi duboke polarizacije, sve je više znakova da se izraelska unutrašnja scena lomi pod teretom rata koji traje bez jasnog cilja i bez kraja na vidiku.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )