Foto: Nezavisne/Tanjug/AP
Iako im je povećana osnovica, radnici u institucijama BiH, dok se ne usvoji budžet za ovu godinu, neće dobiti veće plate, ali ni veći topli obrok, regres i dnevnice dok se ne potpiše kolektivni ugovor koji je već usvojen na sjednici Savjeta ministara BiH.
Kolektivni ugovor za zaposlene u institucijama BiH usaglašen je sredinom jula prošle godine, ali ga je Savjet ministara BiH usvojio tek polovinom decembra, i da bi stupio na snagu, neophodno je da ga potpišu Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, i predstavnici Sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH, Sindikata UIO i Saveza sindikata policijskih organa u BiH.
"Povećana je osnovica za obračun plate sa 600 na 631,5 KM, ali nema većih plata dok se ne usvoji budžet za ovu godinu. Imamo i usaglašen kolektivni ugovor, ali još nije potpisan, tako da smo u ovu godinu ušli bez povećanja primanja. Imamo obećanja da će do 1. marta biti usvojen budžet, ali s obzirom na političku situaciju koju imamo, to nam niko ne garantuje. Svaki dan čekamo da potpišemo kolektivni ugovor", rekao je za "Nezavisne" Radenko Mirković, predsjednik Sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine.
Kada je riječ o kolektivnom ugovoru koji čeka na potpisivanje, ispregovarano je da prosječno radno vrijeme zaposlenog traje 40 sati sedmično, a uvodi se i formula za osnovicu za obračun plate koju je do sada po vlastitom nahođenju donosio Savjet ministara. Kada se potpiše kolektivni ugovor, osnovica za obračun plate ne može biti manja od 50 odsto prosječne mjesečne neto plate u BiH iskazane na godišnjem nivou za kalendarsku godinu koja dvije fiskalne godine prethodi godini u kojoj će se osnovica primjenjivati. Trenutno, ta računica govori da bi osnovica trebalo da bude 631 KM, što je Savjet ministara BiH već odlučio.
Potpisivanjem kolektivnog ugovora značajno bi se povećao i regres, koji trenutno iznosi 400 KM, a on bi bio u visini osnovice, što znači 631 KM, ali i topli obrok. Usvojeni kolektivni ugovor podrazumijeva da on iznosi dva odsto od osnovice za obračun plata, što bi usvajanjem budžeta značilo da bi za svaki radni dan proveden na poslu radnici dobili po 12,63 KM. U slučaju neusvajanja budžeta, a ako bi se potpisao kolektivni ugovor, topli obrok bi iznosio 12 KM, što je za jednu marku više nego sada.
Ispregovaranim kolektivnim ugovorom povećala bi se i dnevnica za službena putovanja. Ta dnevnica sada iznosi 25 KM, a povećala bi se na 40 KM, s tim da Savjet ministara BiH može utvrditi i veću. Takođe, novim kolektivnim ugovorom otpremnina će iznositi šest ostvarenih neto plata, izuzimajući novčanu nagradu za obavljanje poslova drugog radnog mjesta, isplaćenih u prethodnih šest mjeseci ili šest prosječnih mjesečnih neto plata iz prethodne godine u BiH, ako je to za zaposlenog povoljnije.
"I sve to kada se usvoji i stupi na snagu, mi nećemo imati primanja i prava koja smo imali 2009. godine. Dnevnica za službena putovanja bila je veća 2009. godine nego danas", kazao je Mirković.
Što se tiče budžeta institucija BiH za narednu godinu, on je još krajem prošle godine izrađen i od strane Ministarstva finansija i trezora upućen u Savjet ministara BiH. Procedura je takva da nakon što ga usvoji Savjet ministara BiH, on ide u Predsjedništvo BiH, a koje ga onda formalno predlaže Parlamentarnoj skupštini BiH. Prema nezvaničnim informacijama, juče je održan i sastanak predstavnika Fiskalnog savjeta BiH, koji su dogovarali dokument okvirnog budžeta za naredne tri godine i pripremali sjednicu Fiskalnog savjeta na kojoj bi taj dokument trebalo da bude usvojen, a koji je preduslov za odlučivanje o budžetu na sjednici Savjeta ministara BiH.