Foto: Nezavisne

Evropska unija bi sredinom naredne godine trebalo da preispita budućnost vojne misije u BiH EUFOR Altea.

Naime, o ulozi ove vojne misije u BiH razgovara se već nekoliko godina i tema je prošlih zaključaka EU samita.

Ministri spoljnih poslova EU su na današnjem samitu u sklopu tačke o BiH u kojoj je bilo riječi o produžavanju mandata Misije naglasili da sredinom naredne godine očekuju da im bude predstavljen novi strateški pregled.

"Radujemo se prezentaciji narednog strateškog pregleda sredinom 2021. godine koji će poslužiti kao osnova za razgovor o budućim zadacima EUFOR-a i o tome šta dalje u vezi s Operacijom, imajući na umu potrebu davanja podrške EU integracijama BiH uzimajući u obzir situaciju na terenu", stoji u jednom od zaključaka.

Tokom dana nismo uspjeli dobiti komentar ili pojašnjenje na šta se ovaj pasus odnosi, ali iz diplomatski sročenog teksta se može zaključiti da bi napredak BiH na evropskom putu morao ujedno da znači manju zavisnost BiH od bezbjednosnog angažmana EU, odnosno potrebu preuzimanja više odgovornosti u toj oblasti od strane BiH. I u prošlogodišnjim zaključcima navedena je ova tačka sa sličnom formulacijom, uz očekivanje da će upravo naredne, 2021. godine, biti donesene odgovarajuće odluke, nakon što strateški pregled bude predstavljen Savjetu EU.

EU već neko vrijeme smatra da će zemlje zapadnog Balkana, ako žele pristupiti EU, morati preuzeti više odgovornosti za bezbjednosnu politiku, a pitanje evropske bezbjednosti, evropske odbrambene politike i eventualno stvaranje evropskih oružanih snaga i dalje je aktuelna tema unutar EU o kojoj pojedine zemlje članice imaju različita mišljenja.

U drugoj tački današnjih zaključaka ministri EU su dali podršku Misiji EUFOR-a u skladu s Strateškim pregledom iz 2019. godine, međutim, suprotno evropskoj praksi pune transparentnosti, sadržaj tog dokumenta nije dostupan na zvaničnoj stranici evropskih institucija. U tekstu zaključaka objavljenom danas samo se kratko navodi da je u prošlom Strateškom pregledu temeljni mandat Misije refokusiran, te da su zadržani elementi koji se odnose na trening Misije. O Strateškom pregledu ne govori se ni na stranici EUFOR-a, a taj dokument se ne spominje, niti se na njega referiše u dijelu koji objašnjava pozadinu vojnog mandata EU.

Osim o dijelu koji se odnosi na Misiju EUFOR-a, važni zaključci odnose se i na potrebu ispunjavanja 14 ključnih prioriteta Evropske komisije iz Mišljenja Evropske komisije o kandidaturi BiH za članstvo u EU, a spominje se i privrženost evropskoj perspektivi BiH kao jedinstvenoj i suverenoj zemlji, čime je EU još jednom upozorila da neće prihvatiti priče o podjeli ili razbijanju zemlje.

"Lideri BiH treba da se fokusiraju na ispunjavanje 14 ključnih prioriteta koji su identifikovani u Mišljenju", naglašeno je u zaključcima.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )