Foto: Twitter

Klinike za takozvani rodni identitet su, utvrđeno je, gurali djecu da se podvrgnu opasnim terapijama koje blokiraju razvoj njihovih polnih karakteristika


Britanska Nacionalna zdravstvena služba (NHS) prestaće da daje lekove za blokiranje puberteta deci u takozvanim klinikama za 'rodni identitet', dok je britanska konzervativna vlada pozdravila ovo kao "značajnu odluku".
 
Odluka je uslijedila je nakon četvorogodišnjih javnih konsultacija i istrage o aktivnostima NHS-ove Službe za razvoj rodnog identiteta (GIDS).
 
Klinika u Tavistoku, zatvorena je, naime 2022. godine nakon što su istražitelji zaključili da njeni ljekari požuruju djecu – od kojih su neka i od svega sedam godina – da započnu eksperimentalne procedure i procedure promjene pola koje mijenjaju život.

Lijekovi koji blokiraju pubertet spriječavaju tijelo da se podvrgne tipičnim fizičkim promjenama koje se dešavaju tokom puberteta. Kod dječaka ograničavaju rast penisa i testisa i spriječavaju razvoj dlačica na licu, dok kod djevojčica usporavaju razvoj dojki i spriječavaju menstruaciju. 
 
Pacijenti koji uzimaju blokatore puberteta često prate ovaj tretman uz međupolnu hormonsku terapiju u pokušaju da promjene svoj pol.
 
Dok zagovornici ovih lijekova tvrde da su promjene reverzibilne, blokatori puberteta su povezani sa krhkim kostima i malformisanim genitalijama kod pacijenata, ponekad i dugo nakon prestanka liječenja.
 
Sudskom presudom iz 2020. godine zabranjeno je prepisivanje ovih lijekova deci mlađoj od 16 godina, ali je presuda ukinuta drugom presudom sljedeće godine.
 
Ministarka zdravlja Marija Kolfild rekla je da su u vladi pozdravili "značajnu odluku", dodajući da će "ukidanje rutinskog prepisivanja blokatora puberteta pomoći da se obezbjedi da se njega zasniva na dokazima, stručnom kliničkom mišljenju i da je u najboljem interesu djeteta".
 
Nakon najave NHS-a, blokatori puberteta će se davati djeci samo kao dio kliničkih ispitivanja. 

Odluku je pozdravio i vlasnik "Iksa" Ilon Mask, objavivši da blokatori puberteta ili, kako ih on naziva, lijekovi za sterilizaciju neće više biti prepisivani djeci zbog teških negativnih efekata.

 
Broj djece koja se upućuju u Službu za razvoj rodnog identiteta, naglo je porastao posljednjih godina. Samo 100 djece liječeno je u GIDS centrima u periodu 2009-2010, što je broj koji je porastao na 5.000 u 2021-2022. 


Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )