Foto: Pixsell
Veliki broj građana Hrvatske juče je bojkotirao trgovine, čime je izrazio nezadovoljstvo visokim cijenama. U međuvremenu i u Bosni i Hercegovini spominje se mogućnost iste reakcije na visoke cijene.
Prema podacima Porezne uprave Hrvatske, broj izdanih računa u trgovini je jučer od ponoći do 16 sati bio manji za 43 posto u odnosu na petak, 17. januara, dok je ukupni iznos izdanih računa manji za 50 posto. Broj izdanih računa za sve djelatnosti je manji za 29 posto dok je ukupni iznos izdanih računa manji za 31 posto.
Trgovci priznaju da bilo osjetno manje kupaca koji su, kao i većina ekonomista, svjesni da ovim činom momentalno ništa neće promijeniti, ali da će njime poslati poruku nadležnima da nešto nije u redu i da se to mora promijeniti. Vlast uvjerava da je shvatila poruku građana i najavila je dodatne antiinflacijske mjere.
Iz Evropskog centra izvrsnosti potrošača (ECIP), koji je udruženje za zaštitu potrošača, preko društvenih mreža, prvenstveno Facebook stranice "Halo, inspektore", pozvali su na bojkot trgovina u Hrvatskoj. U ovom udruženju se nisu nadali ovolikom odzivu na bojkot kojeg su podržali i sindikalisti.
Inače, prema podacima Evropskog ureda za statistiku (Eurostat), rast godišnje stope inflacije je u decembru bio najveći upravo u Hrvatskoj u odnosu na ostatak Evropske unije. Naime, taj rast je iznosio 5,5 posto.
Znajući šta se dogodilo u susjedstvu, i pojedini građani Bosne i Hercegovine, prvenstveno na društvenim mrežama, ističu da je potrebno bojkotirati i trgovine u Bosni i Hercegovini. Poziv na bojkot je upućen s društvene mreže Reddit, u kojem je, između ostalog, navedeno da "nam je hrana skuplja nego u Njemačkoj", a da su "cijene stanova u nebu".
Adis Kečo iz Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine je ranije ove sedmice, tokom gostovanja u emisiji Polis TVSA izjavio da nije nemoguće da se taj bojkot dogodi u Bosni i Hercegovini.
"Generalno na Balkanu, neke pojave u određenim zemljama se prelijevaju iz jedne u drugu zemlju. Ne bi me iznenadilo da se takva vrsta bojkota, akcija iz Hrvatske, dogodi kod nas. Ono što trebamo imati u vidu jeste da je prijavljena dobit poslodavaca 2023. iznosila 5,7 milijardi KM, a 2024. je dosegla šest milijardi KM. Poslodavci su uspijevali ostvariti tu dobit, naravno s platom od 619 KM (koliko je iznosio minimalac u Federaciji Bosne i Hercegovina)", naveo je Kečo.
Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine, cijene u novembru 2024. bile su više za 1,5 posto u odnosu na isti mjesec 2023. Ukupna stopa inflacije je niža od dva posto, što je znatno niže od ne tako davno dvocifrene stope kao galopirajuće inflacije.
Međutim, iz Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) su prošle godine ukazali da je rast cijena hrane i energije u Bosni i Hercegovini uporniji u odnosu na rast cijena ostalih proizvoda i usluga.