Foto: Telegram

Ukrajina je pooštrila pravila za izveštavanje sa fronta pa će novinari sa prvih borbenih linija moći da izvještavaju samo uz posebne dozvole ili pratnju vojske.


Mediji kritikuju takvu odluku Kijeva kao suzbijanje slobode štampe, prenosi Dojče vele.

Operativni štabovi ukrajinske vojske na istoku i jugu su prvi označili sva naselja duž linije fronta i ukrajinske granice kao "crvene" zone, što znači da u njima novinari od sada ne smiju da rade.

Pored "crvene" postoji i "žuta zona" u kojoj novinari mogu da se kreću samo u pratnji oficira nadležnog za medije, dok je samo u "zelenim zonama" izvještavanje slobodno.

Osim toga, Ukrajina namjerava da preispita akreditacije koje je dodijelila novinarima tokom prošle godine. Ubuduće će novinari koji izvještavaju o ratu morati da obnavljaju akreditaciju svakih šest mjeseci, navodi DW.
 
Natalija Humenjuk, portparolka ukrajinskih odbrambenih snaga na jugu, izjavila je da nova pravila nisu uvedena kako bi se novinari ometali u radu, već da obezbjeđuju "uredan rad uz uzimanje u obzir bezbjednosne situacije i potreba armije".
 
Vojska je obećala da će svake sedmice preispitivati podjelu na zone. Ilja Jevlaš, portparol armijske grupacije "Horticja" koja je nadležna za veći dio donbaskog fronta, rekao je da je trenutno novinarima zabranjen rad u Bahmutu, a u Kostjantinovki, 20 kilometara odatle, mogu da se kreću samo uz vojnu pratnju.
 
Jevlaš savjetuje novinarima da se raspitaju u koju zonu spada mesto u koje žele da odu.
 
Vojska kršenje ovih pravila može kazniti oduzimanjem akreditacije. To se u novembru desilo novinarima američkih stanica CNN i Skaj njuz kao i ukrajinskim televizijama Suspilne i Hromadske. Oni su bez dozvole vojnih vlasti izvještavali iz upravo oslobođenog Hersona. Poslije protesta međunarodnih medijskih organizacija, vraćena im je dozvola za rad.
 
Medijska organizacija Mediaruš koja okuplja ukrajinske medije, novinare i društvene organizacije, smatra da je podjela na zone "previše oštro ograničenje" i zahtijeva od armije da odmah "normalizuje pristup izvještavanju o borbenim dejstvima".
 
I ukrajinsko Nacionalno udruženje novinara kao i Međunarodni komitet za zaštitu novinara (CPJ) zahtijevaju od ukrajinskih vlasti preispitivanje pravila. Kritiku su uputili i predstavnici organizacije "Reporteri bez granica".
 
"Smatramo da se sa novim pravilima pretjeruje, jer praktično čine izvještavanje sa fronta nemogućim", kaže Kristijan Mir, prvi čovjek organizacije.
 
"Reporteri bez granica" zahtijevaju od ukrajinske vlade da obezbjedi mogućnost da novinari i dalje iz prve ruke izvještavaju o ratu.
 
Moguće je da se nova pravila ne mogu do kraja sprovesti, a tako bar misle pripadnici ukrajinske vojske koji želi da ostanu anonimni. Na primjer, u "žutoj zoni" Hersona i Nikolajeva vojska jednostavno nema dovoljan broj oficira zaduženih za odnose sa javnošću, koji bi pratili novinare na zadatku, navodi DW. Tamo mediji, prema tim svjedočenjima, rade kao i obično.
 
Natalija Humenjuk kaže da novinari, ako im se odobri poseban zahtev, i dalje mogu da izvještavaju iz južne „crvene zone“. I Ilja Jevlaš tvrdi da novinari mogu „bez posebnih promjena“ da se kreću zonom koju kontroliše vojska.
 
Predstavnici medija se, međutim, žale da se to odnosi samo na odabrane medije. Četrnaest ukrajinskih medija koji su aktivni kao portali ili televizijske stanice u izvještavanju sa prve linije fronta objavili su o tome zajedničko saopštenje.
 
U njemu se kaže da postoji lista medija kojima vlasti i dalje odobravaju pristup i izvještavanje u crvenim zonama i zonama borbenih dejstava.
 
Saradnici službe za medije više jedinica i generalštaba su potvrdili da su nova pravila stigla iz predsjednikovog kabineta, uz napomenu da tamo žele kontrolu komunikacije između vojske i medija, naročito ako se radi o stranim novinarima.
 
Ukrajinsko Ministarstvo odbrane je zatražilo od domaćih novinara da se sami ograniče.
 
"Strateške vojne planove smiju da objave samo tri osobe – predsjednik, ministar odbrane i glavni zapovjednik armije. Svi ostali mogu samo da citiraju. Vojni planovi armije se nikako ne smeju diskutovati javno", rekla je zamjenica ministra odbrane Hana Maljar ukrajinskim novinarima.
 
Primjer ukrajinskog komandanta bataljona Anatolija Kosela govori o tome da oni koji se ne drže ovakvih instrukcija snose posledice. On je izjavio za "Vašington post" da njegova jedinica ima velike gubitke i dodao da je upitna ukrajinska kontraofanziva zbog nedovoljnog iskustva regruta i nedostatka oružja.
 
 
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )