Foto: undefined

Čini se da je uzlazni trend cijena goriva u Njemačkoj zaustavljen, barem za sada. Prema trenutnoj analizi ADAC-a o cijenama goriva, litra Super E10 košta u prosjeku 1,752 eura širom zemlje , što je 1,0 cent manje nego prije sedam dana. Za litru dizela u prosjeku treba izdvojiti 1,686 eura po litri, što je pad od 0,8 centi u odnosu na prošlu sedmicu.

Razlika u cijeni između te dvije vrste goriva blago se smanjuje i sada iznosi 6,6 lipa po litri. Međutim, porezna prednost dizela u odnosu na benzin je oko 20 centi.

Pad cijene vjerojatno će prvenstveno biti posljedica nižih cijena sirove nafte. Barel Brent nafte trenutno stoji oko 76 dolara , što je gotovo jedan dolar manje nego prije tjedan dana. Podrška dolazi i od eura: njime se opet trguje nešto jače u odnosu na američki dolar.

ADAC može potvrditi nalaz Saveznog ureda za kartele u konačnom izvještaju  o konkurentskoj situaciji na tržištu goriva da se cijene goriva tokom dana mijenjaju češće nego prije, poručuju iz ADAC-a.

Ipak, i dalje vrijedi važna preporuka za potrošače da je točenje goriva u večernjim satima u prosjeku jeftinije nego ujutro. Ipak, očito je da sve veće dnevne promjene cijena na benzinskim pumpama otežavaju pronalaženje najboljeg trenutka za točenje. Itraga Saveznog ureda za kartele naglašava potrebu za daljnjim djelovanjem .

Uštedite novac: točite gorivo navečer umjesto ujutro

Svatko ko puni rezervoar treba obratiti pozornost na razlike u cijeni tokom dana. Analiza cijena goriva pokazuje da su cijene najniže tijekom dana od 19 do 20 sati. Nešto iza 7 sati ujutro benzin je u prosjeku skuplji za 6,4 centi, a dizel za 7,3 centi.

Osim vožnje na način s uštedom goriva , možete dodatno smanjiti troškove goriva pomoću ovih ADAC-ovih savjeta:

Prva benzinska pumpa na koju naiđete nije uvijek najjeftinija : vozači bi stoga trebali uporediti cijene goriva prije točenja i proći pored skupih dobavljača. Razlike u cijenama između benzinskih postaja su i do 7 lipa po litri , čak i više nego na autocestama. Ovo ne samo da štedi novac, već također promiče konkurenciju na tržištu goriva.

Izbjegavajte skupi E5 : U pravilu svi benzinski motori proizvedeni nakon studenog 2010. mogu raditi na Super E10 . Stoga biste trebali izbjegavati skuplji E5 ako je moguće. To znači da u prosjeku možete uštedjeti 5 do 6 centi po litri .

Ostvarite popust na gorivo s ADAC kreditnom karticom  S ADAC kreditnom karticom i paketom štednje dobivate 2 posto ADAC popusta na gorivo na prodaji benzinskih postaja diljem svijeta. Iz tehničkih razloga isključene su pojedinačne benzinske postaje koje pripadaju supermarketima ili trgovinama željezom.

Pokažite svoju ADAC člansku iskaznicu : ADAC-ovci štede  1 cent po litri uz klupsku karticu na svim Shell i Agip/Eni benzinskim postajama.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )