Foto: pixabay
Policija u Čileu obučava pse da otkriju ljude koji mogu biti zaraženi novim koronavirusom njušeći njihov znoj.
Tri zlatna retrivera i labrador - stari između četiri i pet godina, korišćeni su za njušenje ilegalnih droga, eksploziva i izgubljenih ljudi, navode u policiji, a sada se koriste u otkrivanju oboljelih od koronavirusa.
Program obuke zajednički je napor čileanske nacionalne policije, karabinjerosa i stručnjaka sa Univerziteta Catolica de Chile.
Psi imaju 330 miliona njušnih receptora i sposobnost otkrivanja mirisa 50 puta bolje od ljudi. Takođe mogu da namirišu 250 ljudi na sat.
"Virus nema mirisa, već infekcija stvara metaboličke promjene" što zauzvrat dovodi do oslobađanja određene vrste znoja ", što bi pas detektovao", rekao je Fernando Mardones, profesor veterinarske epidemiologije sa Univerziteta Catolica de Chile.
Testovi u Evropi i Dubaiju pokazali su 95-postotnu efikasnost u pasjem otkrivanju slučajeva Kovid-19.
Četvoronožni biodetektori
„Važnost ove naučne studije je u tome što će ona omogućiti psima da postanu biodetektori, i otkriju ovu vrstu bolesti u ranoj fazi", rekao je Santelises.
Mardones je istakao da već postoje dokazi da psi mogu otkriti bolesti poput tuberkuloze, parazitskih infekcija, pa čak i rak u ranoj fazi. Očnjaci mogu otkriti suptilne promjene u temperaturi kože, što ih potencijalno može učiniti korisnim u utvrđivanju da li osoba ima temperaturu.
Prema Svjetskoj organizaciji za zdravlje, mogućnost zaraze pasa je mala. Pasji polaznici započeli su svoje obrazovanje prije mjesec dana i koristiće uzorke znoja od pacijenata kovid-19 koji se liječe na univerzitetskoj klinici.
Stručnjaci se nadaju da će psi već od avgusta moći da rade na terenu. Plan je da se oni rasporede sa policajcima u pješačkim zonama kao što su željezničke stanice i aerodromi i u domovima zdravlja.