Foto: Nezavisne novine/Fena
Da li je BiH demokratija ili kolonija, legitimno je pitanje, budući da strane diplomate često vedre i oblače procesima koji se odvijaju na domaćoj političkoj sceni.
Umjesto da naši politički lideri pokažu autoritet, te sva otvorena pitanja rješavaju dogovorom koji je najbolji za narode u BiH, mi gledamo kako u ono što se dešava u BiH prste miješaju Kristijan Šmit, kojeg Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, američki ambasador Majkl Marfi, strane sudije u Ustavnom sudu BiH...
Jedan od posljednjih takvih primjera zabilježen je 12. decembra, kada je, kako tvrde pojedini mediji, na sjednici Parlamenta FBiH došlo do neočekivanog događaja, pošto se, kako se tvrdi, Marfi obratio zastupnicima video-porukom, pokušavajući da posreduje u pregovorima o Zakonu o Južnoj interkonekciji.
Međutim, iz Kancelarije za odnose s javnošću Ambasade SAD tvrde da se on nije obratio video-porukom, ali je, priznaju, 12. decembra bio u kontaktu sa nekim članovima Parlamenta FBiH.
"Taj nivo snishodljivosti, servilnosti, podaništva i pokornosti jedne vlasti prema jednom ambasadoru nije zabilježen u svijetu. U to sam siguran", kaže novinar Uroš Vukić.
Kako dodaje, u "normalnim zemljama nijedan ambasador ne bi ni pokušao da uradi nešto slično".
"Ali u FBiH sve može, i prosto je neshvatljivo da neko ko dobije podršku naroda pristaje da radi po diktatu nekog stranca kojem je do BiH stalo kao do lanjskog snijega. Marfi je samo pokazao ono što cijeli svijet vidi, a to je da BiH nije demokratija, već kolonija prve vrste", ističe Vukić.
Novinar Zoran Krešić kaže da je Marfi odavno izašao iz okvira pristojnog ponašanja.
"Iako se trenutačno čini kako je jedna od strana, bošnjačka ili dio te strane, profitirala od silovanja procedura i nametanja, dugoročno su svi gubitnici. Posebice stoga jer s ovakvim odnosom 'većina' u BiH pristaje biti poput osobe s posebnim potrebama kojoj je potreban skrbnik. Suverenost i svi oni epiteti koje joj redovito prišivaju je izgubila i na ovome ispitu. Do sljedećeg eksperimenta", kaže Krešić za "Nezavisne novine".
Politikolog Nikolina Lozo kaže da, kada govorimo o BiH i uključenosti stranaca u politiku, možemo reći da su oni veoma bitan faktor. Dejtonski mirovni sporazum su, podsjeća, stvorili stranci, u prvom redu SAD.
"Naravno, stranog uticaja u svim državama ima, samo je pitanje koliko se on reflektuje u određenoj državi. Smatram da se u BiH stranci, podrazumijevajući tu i sa Zapada i sa Istoka, dosta slušaju po određenim političkim pitanjima. Paradoksalno je da naši političari 'ne slušaju' strance po pitanju evropskih integracija. U BiH često dolaze zvaničnici iz EU koji nedvosmisleno govore šta je potrebno da se uradi kako bi se proces evropskih integracija ubrzao. Mi vidimo da tu i dalje imamo slabog pomaka", kaže Lozo za "Nezavisne novine".
Stranci u BiH su, dodaje, učestvovali u svim značajnim procesima.
"Na kraju mogu zaključiti da sve tri strane u BiH slušaju glas i sugestije stranaca i smatram da se u narednom periodu neće ništa promijeniti", kaže Lozo.
Politikolog Mihajlo Mašić smatra da je postupak Marfija samo još jedan pokazatelj drskosti i zloupotrebe moći koju međunarodni faktori koriste prvenstveno u BiH, ali i u ostalim balkanskim zemljama.
"Postavlja se pitanje da li je BiH uopšte suverena zemlja ili neka vrsta protektorata, s obzirom na to da zapadne diplomate sebi daju za pravo da kroje cjelokupnu politiku u ovoj zemlji", ističe Mašić.
Nekada je, dodaje, glavnu ulogu u kreiranju političkih procesa imao visoki predstavnik, a danas tu ulogu polako preuzima američka ambasada.
"Isti taj međunarodni faktor je glavni zagovornik demokratije, kao sistema koji možemo naći u njihovim zemljama. Međutim, da li se demokratski principi ogledaju u ovakvom ponašanju njihovih diplomata? Umjesto toga, ako žele da urade nešto konkretno za ovu zemlju, umjesto odluka koje nameću poslušnim političarima, možda bi bolje bilo da se pozabave pomaganjem i rješavanjem problema koji se odnose na izbore u BiH, jer smo svjedoci da to kod njih ide mnogo lakše i brže", kaže Mašić za "Nezavisne novine".
Marfijev postupak komentarisali su i pojedini političari. Tako je delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Zlatko Miletić rekao da je "sramota za predstavnike 'trojke' i HDZ-a da ih Marfi nekoliko puta sastavlja i drži im kolegij ko šta treba uraditi, imajući u vidu njihovu sporost i neaktivnost".
"Zašto pristaju na to, ne znam vam odgovoriti. Neke kolege su mi objašnjavale kako se to radi. Da dovedete sebe u situaciju da vam čovjek govori kuda trebate usmjeriti svoju politiku, ja mislim da ove vladajuće treba biti sramota da se toliko ne snalaze u ovoj situaciji", rekao je Miletić.