Foto: x.com
Novi saziv njemačkog Bundestaga, nakon februarskih izbora u ovoj zemlji, imat će 120 zastupnika iz ekstremno desne stranke AfD, koja će biti najveća partija u opoziciji. Zbog činjenice da ima ovakvu snagu, očekuju je neke važne pozicije u ovom tijelu.
Prema pisanju Politica, AfD će dobiti predsjedavajuća mjesta u nekoliko komiteta, čime će se prekinuti decenijska politika odbacivanja ekstremno desnih ideja u njemačkim političkim tijelima, poznatija kao "Brandmauer" (brana, njem.).
Međutim, dok ove pozicije, prema parlamentarnim pravilima, AfD mora dobiti, dodatni znak ka ukidanju ove "brane" su komentari članova CDU-a, stranke koja će predvoditi novu vladu Njemačke.
Jens Spahn, bivši ministar zdravlja i utjecajan član CDU-a, stava je da se "prema AfD-u treba odnositi kao i prema svakoj drugoj stranci", te da "njihova brojnost je poruka koju su nam glasači uputili."
Njemu se pridružio Johann Wadephul, također izrazito važan član CDU-a i jedan od kandidata za ministra vanjskih poslova, rekao je da je "brana pomogla AfD-u da glumi žrtvu", što je "jedan od razloga zbog kojeg su došli do trenutnog statusa."
Ipak, nisu svi članovi CDU-a istog mišljenja. Iskusni parlamentarac Roderich Kiesewetter je u intervjuu za RBB AfD nazvao "sigurnosnom prijetnjom za Njemačku" i da "ne smiju biti u odborima koji nadgledaju rad obavještajnih agencija."
CDU-ovi koalicioni partneri iz SPD-a odbacuju bilo kakvu saradnju s AfD-om. Sekretarka stranke Katja Mast rekla je da AfD "nije stranka kao svaka druga", te da će "štititi njemačke institucije" od ekstremne desnice.