Foto: Tanjug/Tara Radovanović
Epidemiolog Predrag Kon je uslikan je juče u bašti jednog beogradskog kafića, gde je bilo još gostiju. Deluje, bar na fotografiji da je stručnjak bio u centru pažnje ostalih. Ipak, osoba koja je priču objavila bila je razočarana što vidi epidemiologa u kafiću.
Lekari su nam ovih dana jasno stavili do znanja da je vreme za ličnu odgovornost. Samim time, moramo nositi masku u zatvorenom prostoru, a nije dozvoljeno okupljanje više od 20 ljudi.
Takođe, u kafićima širom zemlje stolovi moraju biti razmaknuti, a dozvoljeno je da sede po dve osobe za jednim stolom.
Međutim, postavlja se pitanje da li uopšte tako nešto možemo generalizovati?
Ako pričamo o kafićima sa manjim baštama i stolovima, onda ovakvo pravilo i te kako ima smisla. Ali, kafići sa velikim terama i baštama, pa samim tim i stolovima koji su već razmaknuti i površinski veliki, neće imati većih problema.
S druge strane, domaći i svetski epidemiolozi, pa čak i Svetska zdravstvena organizacija od početka pandemije ističu da je nošenje maske neophodno u zatvorenim prostorima.
Postavlja se onda još jedno pitanje – da li uopšte moramo nositi masku ako sedimo u bašti kafića?
Da, ako smo okruženi velikim brojem ljudi, a posebno kada još uvek nije konačno dokazano da li korona virus opstaje u aerosolu (kao što je to bio slučaj u bolničkim toaletima u Vuhanu), valja paziti ukoliko su stolovi udaljeni manje od 2 metra i ako ste sa svih strana okruženi ljudima.
Ali, ni ovde ne treba generalizovati, pa se treba voditi isključivo sopstvenim instiktima o merama zaštite. Na primer, ako je razdaljina između vas i sagovornika dovoljno velika, odnosno ako je sto dovoljno veliki, a ni oko vas nema ljudi – onda ćete, prirodno, spustiti masku.
S druge strane, masku je neophodno spuštati češće pri konzumiranju pića i jela, a pušači je uglavnom neće ni nositi dok sede u kafiću.
Stoga, još jednom ponavljamo da se i ovde radi o ličnoj proceni, te da su kafići ti koji treba da obezbede vaše bezbrižno uživanje u bašti i bez maske.