Foto: undefined
Sud Bosne i Hercegovine objavio je krajem sedmice presude Radovanu Damjanoviću, u kojoj su po prvi put korišteni dokazi iz Sky aplikacije.
Prvostepenom presudom Suda, Damjanović je osuđen na kaznu zatvora od dvije godine i šest mjeseci.
Ovaj predmet predstavlja prvi slučaj u kojem je Sud BiH, odlučujući o meritumu, razmatrao i donio odluku o zakonitosti i prihvatljivosti dokaza pribavljenih putem enkriptiranih aplikacija za komunikaciju, konkretno iz Sky/Ecc aplikacije, prenosi Raport.
Sud BiH je nakon okončanog glavnog pretresa izrekao presudu kojom je Damjanović proglašen krivim za krivično djelo "organizovani kriminal" u vezi s krivičnim djelom "neovlašteni promet opojnim drogama".
Od Damjanovića je na osnovu zakonskih propisa oduzeta protivpravno stečena imovinska korist u iznosu 8.000 evra.
Proglašen je krivim jer je zajedno sa drugim njemu poznatim osobama, u okviru zajedničkog plana i međusobnog dogovora, u periodu od 20. novembra 2020. godine do 12. decembra 2020. godine bio pripadnik grupe za organizovani kriminal, koja je djelovala na području BiH, Srbije i na području Evropske unije.
Grupa je formirana radi činjenja krivičnog djela "neovlašteni promet opojnim drogama" i to marihuane.
Oni su međusobnim dogovaranjem pripremali i vršili neovlašteni promet drogama, bavili se međunarodnom prodajom i prijenosom opojne droge i to prvobitno sa područja Srbije u BiH, a potom opojnu drogu prenosili i prodavali dalje u druge države Evropske unije, prije svega Hrvatsku i Njemačku.
Za komunikaciju su koristili mobilne telefone s instaliranom kriptiranom aplikacijom SkyEcc, pri čemu je svaki član grupe koristio odgovarajući kod/šifru, kao i posebno korisničko ime prilikom korištenja pomenute aplikacije.
Grupa je izvršila neovlašten promet više stotina kilograma opojne droge marihuana-skanka.
Prema optužnici Damjanoviću se stavlja na teret da je, postupajući u okviru zajedničkog plana i međusobnog dogovora, kao pripadnik grupe za organizovani kriminal, a koju grupu je organizovao ranije optuženi Sako Bibić, komunicirajući putem zaštićenih aplikacija, izvršio međunarodni nezakonit prenos u količini od 200 kilograma opojne droge marihuana – "skank", djelujući na području BiH, Srbije, Crne Gore, kao i zemalja EU.
Povezana vijest:
Sud prihvatio dokaze: Kriminalce više ne štite Sky aplikacije
Prema optužnici koja je u posjedu Raporta, prilikom prenosa opojne droge iz Crne Gore na području Bileće i Foče, koju opojnu drogu bi potom držali na njima poznatim lokacijama na području Foče i Bileće, a potom je dalje prevozili koristeći kombi vozilo marke Renault, tip Trafic.
Damjanović je, tako što je sam ili posredstvom drugih članova grupe planirao i dogovarao međunarodni prenos opojne droge, kupovinu, držanje radi prodaje, prevoz opojne droge, ili posredovao u međunarodnoj prodaji opojne droge, za iznose od najmanje 400 eura po transportu-prevozu jednog kilograma opojne droge „SKANK", zavisno od lokacije na koju je grupa trebala da prenese opojnu drogu, potom pripremao vozila sa posebno ugrađenim štekovima, pogodna za korištenje prilikom skrivenog prevoza opojne droge preko državne granice.
Cijena prevoza skanka
"Potom je pripremao i obezbjeđivao posebne telefone sa instaliranom kriptovanom aplikacijom SkyEcc, kao i kriptovanom aplikacijom ANOM pri čemu je svaki član grupe koristio odgovarajući kod/šifru kao i posebno korisničko ime prilikom korištenja pomenute aplikacije SkyEcc i ANOM, vjerujući da će grupa preko navedenih sredstava komunikacije, u tom trenutku nepristupačnim organima gonjenja, neopaženo istrajati i činiti krivična djela radi kojih je i formirana, na koji način je navedena grupa isključivo u okviru zajedničkog plana vršila planiranje, dogovaranje, organizaciju i transport opojnih droga, ali i kasniju raspodjelu protivpravno pribavljene imovinske koristi u vezi sa navedenim krivičnim djelom, pri čemu je prethodno vršio međusobne dogovore.
Cijena prevoza skanka, utovarenog u kombi, koja je prebacivana u Njemačku i Nizozemsku koštala je 5.000 evra (10.000 maraka).