Foto: Antonio Bat/EPA
Stanovnici BiH već godinama masovno bježe u inostranstvo, a Slovenija je jedna od najpoželjnijih destinacija, na visokom je drugom mjestu, odmah iza Njemačke.
Potvrđuju to i podaci Evrostata, ali i Studija o emigracijama Akademije nauka i umjetnosti BiH.
Prema ovoj studiji, objavljenoj prošle godine, u Sloveniji živi više od 103.000 iseljenika iz BiH. Samo tokom 2018. godine skoro 16.000 građana BiH je dobilo boravišnu dozvolu u deželi.
Nije u pitanju samo sličan jezik, bliska kultura i zajedničko jugoslovensko nasljeđe, zbog čega se iseljenici iz BiH u Sloveniji mogu lakše snaći, nego u nekim drugim zemljama EU.
Na iseljavanje u Sloveniju je uticala i liberalizacija tržišta rada i sporazum o zapošljavanju, koji je građanima BiH omogućio da laše dođu do posla u slovenčkim firmama.
Nije sve u poslu i plati
Međutim, podaci OECD pokazuju da ipak nije sve u poslu i plati. Uostalom, u Njemačkoj i Austriji se zarađuje mnogo više.
Oranizacija za ekonomsku saradnju i razvoj OECD, u BiH najpoznatija po organizovanju PISA testiranja za učenike, okuplja 37, mahom razvijenih država, a njihove rang liste uspješnosti su među najuticajnijima u svijetu.
Rang lista OECD pokazuje da je Slovenija među vodećim zemljama po pogodnostima za porodični život i odrastanje djece.
Tako je Slovenija po svim parametrima u ovoj kategoriji na visokom 16. mjestu. Po bezbjednosti za djecu i porodicu dežela zauzima peto mjesto i u društvu je sa Islandom, Danskom i Norveškom, a daleko iza sebe je ostavila velike sile, poput Njemačke, Francuske i SAD.
Kada je u pitanju obrzovanje, po perspektivama za kvalitetno školovanje Slovenija je, vjerovali ili ne, na prvom mjestu OECD liste.
Dobro mjesto za porodicu
Naši iseljenici i oni koji namjeravaju da se skuće u deželi, vjerovatno nisu čitali ove rang liste, ali su ipak dobro obaviješteni.
Pokazuje to i iskustvo jedne porodice iz Banjaluke. Naš sagovornik, Banjalučnin koji već tri godine radi u Sloveniji, a otac je troje djece, namjerava da i porodicu preseli u EU.
– Navijam za Njemačku, tamo se mnogo bolje zarađuje nego u Sloveniji, ali moja suruga ne pristaje na to. Njen favorit je Slovenija, ona je ubijeđena da je upravo dežela dobro mjesto za porodični život i za našu djecu – kaže naš sagovornik.
Slovenija je dobra i za zdrav život u skladu sa prirodom. Tako po podacima OECD ova zemlja reciklira više od 42 odsto otpada iz domaćinstava i po tome je na visokom trećem mjestu među 37 država ove porodice.