Foto: klix.ba
Američki državni sekretar Marco Rubio pozvao je na podršku prijelaznim vlastima u Siriji, upozorivši da je zemlja udaljena samo nekoliko sedmica od "potencijalnog kolapsa i potpunog građanskog rata epskih razmjera".
Na saslušanju pred Odborom za vanjske poslove Senata, Rubio je branio odluku predsjednika Donalda Trumpa da prošle sedmice ukine sankcije Siriji, prije susreta s predsjednikom Ahmedom al-Sharaom, bivšim komandantom Al-Kaide koji je predvodio pobunjeničku ofanzivu kojom je u decembru zbačen Bashar al-Assad.
Trumpovo obrazloženje bilo je da su druge zemlje htjele pomoći Sharaovoj administraciji i poslati humanitarnu pomoć, ali su se bojale američkih sankcija, objasnio je Rubio.
Zvaničnici Sirije nisu odmah komentarisali ove navode.
SAD su uvele sankcije Siriji kao odgovor na zločine koje su počinile snage lojalne Assadu tokom razarajućeg 13-godišnjeg građanskog rata u kojem je ubijeno više od 600.000 ljudi, a 12 miliona je bilo prisiljeno napustiti svoje domove.
State Department je prethodno insistirao na ispunjavanju više uvjeta prije ukidanja sankcija, uključujući zaštitu vjerskih i etničkih manjina.
Iako je Sharaa obećao da će to učiniti, zemlju su u posljednjim mjesecima potresli valovi smrtonosnog sektaškog nasilja.
U martu je gotovo 900 civila, uglavnom pripadnika Assadove alavitske sekte, ubijeno od strane provladinih snaga na zapadnoj obali zemlje tokom sukoba između sigurnosnih snaga i bivših lojalista režima, prema jednoj organizaciji za nadzor. Lojalisti su navodno ubili oko 450 civila i 170 pripadnika sigurnosnih snaga.
Početkom maja, više od 100 osoba je navodno ubijeno u sukobima između naoružanih pripadnika vjerske manjine Druza, novih sigurnosnih snaga i savezničkih sunitskih islamističkih boraca u dvije četvrti glavnog grada Damaska i južnoj provinciji Suweida.
Čak i prije izbijanja nasilja, mnogi pripadnici manjinskih zajednica bili su zabrinuti zbog novih prijelaznih vlasti, koje dominira Sharaova sunitska islamistička grupa Hayat Tahrir al-Sham (HTS), bivši ogranak al-Qaide koji je i dalje označen kao teroristička organizacija od strane UN-a, SAD-a, EU-a i Velike Britanije.
I sam Sharaa se i dalje nalazi na američkoj listi "posebno označenih globalnih terorista", iako je Bidenova administracija u decembru objavila da ukida nagradu od 10 miliona dolara za njegovo hapšenje.
Uprkos Sharaovoj prošlosti, Trump je iskoristio priliku da se s njim sastane tokom samita zaljevskih lidera u Saudijskoj Arabiji prošle sedmice.
Nakon sastanka, američki predsjednik je novinarima rekao da je Sharaa "mlad, privlačan momak", dodavši: "Tvrda osoba. Ima snažnu prošlost. Vrlo snažnu prošlost. Borac."
"On zaista ima šansu da izvuče Siriju iz haosa," rekao je, dodavši, "to je rastrgana zemlja."
Sharaa je u međuvremenu izjavio da je Trumpova odluka o ukidanju sankcija Siriji "historijska i hrabra odluka, koja ublažava patnje naroda, doprinosi njegovom preporodu i postavlja temelje za stabilnost u regiji".
Govoreći pred Odborom za vanjske poslove Senata u Washingtonu u utorak, Rubio se našalio rekavši da "loša vijest jeste da ključni ljudi u prijelaznoj vlasti... nisu prošli provjeru prošlosti kod FBI-a".
"Ali s druge strane, ako se uključimo, možda uspije, možda ne uspije. Ako se ne uključimo, bilo je zagarantovano da neće uspjeti. Zapravo, naša procjena je da bi, s obzirom na izazove s kojima se suočavaju, prijelazne vlasti mogle biti udaljene sedmicama, a ne mjesecima, od potencijalnog kolapsa i potpunog građanskog rata epskih razmjera, u suštini raspada države", kazao je Rubio.
Nije dodatno obrazložio ovu procjenu, ali je rekao da se manjine u Siriji suočavaju s "dubokim međusobnim nepovjerenjem... jer je Assad namjerno sukobljavao te grupe jedne protiv drugih".
Dodao je da je Trump odlučio brzo ukinuti sankcije jer "zemlje u regiji žele dopremiti pomoć, žele početi pomagati. A ne mogu jer se boje naših sankcija".
Dok je Rubio govorio, ministri vanjskih poslova Evropske unije složili su se da također ukinu ekonomske sankcije Siriji.
"Želimo pomoći sirijskom narodu da izgradi novu, inkluzivnu i mirnu Siriju. EU je svih proteklih 14 godina bila uz narod Sirije – i nastavit će to biti", napisala je šefica vanjske politike EU Kaja Kallas na mreži X.
Sirijsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da ova odluka označava "početak novog poglavlja u sirijsko-evropskim odnosima, zasnovanog na zajedničkom prosperitetu i međusobnom poštovanju".