Foto: ATALAYAR

Rusija i Turska su potrebne jedna drugoj na svim mogućim poljima, rekao je Redžep Tajip Erdogan i dodao da Ankara ne može blagonaklono da gleda na članstvo Švedske u NATO-u.

Turska ima posebne i odnose koji idu uzlaznim putem sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom uprkos sve većem pritisku na Ankaru da pomogne u jačanju zapadnih sankcija Moskvi, rekao je turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan.
 
"Nismo u tački u kojoj bismo uveli sankcije Rusiji kao što je to učinio Zapad. Nismo vezani sankcijama Zapada", rekao je Erdogan u intervjuu za Si-En-En uoči drugog kruga predsjedničkih izbora u Turskoj.
 
"Mi smo jaka država i imamo pozitivne odnose sa Rusijom. Rusija i Turska su potrebne jedna drugoj na svim mogućim poljima", dodao je on.
 
Erdogan je favorit u turskoj predsjedničkoj trci koja ide u drugi krug glasanja 28. maja, navodi Si-En-En. On i njegov glavni rival Kemal Kiličdaroglu razišli su se oko brojnih spoljnopolitičkih pitanja, uključujući diplomatiju sa Zapadom i Rusijom.
 
Kiličdaroglu je obećao da će popraviti godine zategnute diplomatije sa Zapadom. On je takođe rekao da neće nastojati da oponaša Erdoganov odnos sa Putinom.
 
Ali u danima koji su prethodili prvom krugu predsjedničke trke 14. maja, Kiličdaroglu je zaoštrio ton prema Kremlju, optužujući ga za miješanje u izbore u Turskoj i prijetnju da će prekinuti odnose između dvije zemlje.

Nasuprot tome, Erdogan je ojačao svoj odnos sa Putinom – i misli da bi Zapad trebalo da ga slijedi. "Zapad ne vodi balansiran pristup", rekao je za Erdogan za Si-En-En. "Potreban vam je uravnotežen pristup prema zemlji kao što je Rusija, što bi bio mnogo srećniji pristup."
 
On je optužio svog političkog rivala da želi da odvoji Tursku od Rusije.
 
Erdogan je pomogao u sklapanju ključnog sporazuma za izvoz žita iz crnomorskih luka. Ugovor je u srijedu produžen za još dva mjeseca, dan prije nego što je istekao.
 
"Ovo je bilo moguće zbog našeg posebnog odnosa sa predsjednikom Putinom", rekao je on za Si-En-En, misleći na ovaj dogovor o žitu.
 
Rusko-turska trgovina dostiže 62 milijarde dolara godišnje. Erdoganove bliske veze sa Putinom činile su nervoznim njegove zapadne saveznike.
 
NATO zemlja mora da ima čvrst stav prema terorizmu
Erdogan se pozabavio još jednom ključnom tačkom turskih tenzija sa Zapadom - pristupanjem Švedske NATO-u.
 
Turska, druga po veličini armija NATO-a, blokirala je članstvo Stokholma u Alijansi, optužujući je da krije militante iz zabranjene Kurdistanske radničke partije (PKK).

"Sve dok Švedska nastavlja da dozvoljava pripadnicima terorističkih grupa da slobodno lutaju Švedskom, ulicama Stokholma, ne možemo blagonaklono da gledamo na članstvo Švedske u NATO-u", rekao je Erdogan.
 
"Trenutno nismo spremni za Švedsku", dodao je on. "Zato što zemlja NATO-a treba da ima čvrst stav kada je u pitanju borba protiv terorizma."
 
Švedska je odbila ponovljene zahtjeve Turske za izručenje osoba koje Ankara opisuje kao teroriste, uz obrazloženje da o tom pitanju mogu odlučivati samo švedski sudovi.
 
Erdogan je takođe kritikovao američkog predsjednika Džozefa Bajdena jer ga je nazvao autokratom u svojoj kampanji za Bijelu kuću 2020. "Da li bi diktator ikada ušao u drugi krug izbora", upitao je Erdogan.
 
On je optimističan po pitanju drugog kruga predsjedničkih izbora.
 
"Ovo je novo iskustvo za tursku demokratiju. Vjerujem da će se moj narod glasati za jaku demokratiju na izborima sljedeće nedjelje", rekao je Erdogan.
 
Erdogan je za Si-En-En rekao da očekuje da će snažan nastup njegove stranke u parlamentarnom takmičenju povećati njegove šanse u drugom krugu predsjedničkih izbora.
 
"Stabilnost i povjerenje su veoma važni i ljudi koji traže stabilnost uradiće ono što je potrebno na biralištima", rekao je on.

Erdogan je negirao suzbijanje sloboda, tvrdeći da "u Turskoj niko nije iza rešetaka zbog svojih ideja".
 
Takođe je branio svoju odluku o suzbijanju kamatnih stopa i tvrdio da je ona već dala pozitivne rezultate.
 
"Imam tezu da su kamatne stope i inflacija u pozitivnoj korelaciji. Što su kamatne stope niže, to će biti niža inflacija", rekao je Erdogan. "Vidjeli smo rezultate u pogledu koraka koje smo preduzeli."
 
Sa Putinom dogovor da se borimo protiv terorizma u Siriji
On je odbacio pozive opozicije na sveobuhvatnu deportaciju izbjeglica i rekao da će umjesto toga ohrabriti oko milion izbjeglica da se vrate u Siriju. Kako je rekao, Turska gradi infrastrukturu i domove u dijelovima ratom razorene zemlje pod turskom kontrolom kako bi olakšala njihov povratak.
 
"Turske nevladine organizacije grade stambene jedinice u sjevernoj Siriji kako bi izbjeglice ovdje mogle da se vrate u svoju domovinu. Ovaj proces je već počeo", rekao je on . "Ohrabrujemo milion izbjeglica da se vrate u svoju domovinu."
 
Erdogan, koji je podržao naoružane islamističke opozicione grupe u građanskom ratu u Siriji, rekao je da takođe želi da okrene stranicu, preko Asadovog glavnog podržavaoca, Putina.

"Kroz moje prijateljstvo sa predsjednikom Putinom, mislili smo da možemo da otvorimo vrata, posebno u našoj borbi protiv terorizma u sjevernom djelu Sirije, što zahtjeva blisku saradnju i solidarnost", rekao je on, misleći na kurdske militante na sjeveroistoku Sirije.
 
"Ako to možemo da uradimo, rekao sam da ne vidim nikakvu prepreku koja bi ostala na putu našeg pomirenja", rekao je Erdogan, obećavajući da će zadržati tursko prisustvo u sjevernoj Siriji uprkos tome što je Asad unaprijed uslovljavao pregovore o povlačenju Ankare sa teritorije.
 
"Imamo više od 900 kilometara granice i postoji stalna prijetnja terorizma sa tih granica našoj zemlji", rekao je on. "Jedini razlog zbog kojeg imamo vojno prisustvo na granici je borba protiv terorizma".
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )