Foto: SHUTTERSTOCK
Velika Britanija i Njemačka zajednički će razviti novo oružje za "duboki precizni udar" s dometom većim od 2.000 kilometara , izjavila je u četvrtak britanska vlada, dok dvije najveće evropske ekonomije pojačavaju svoju odbrambenu saradnju.
Projekt se nadovezuje na obavezu preuzetu prošle godine o razvoju novog oružja, kada su obje zemlje potpisale bilateralni odbrambeni pakt i naglasile potrebu da se Evropa može braniti od bilo kakve eskalacije rata u Ukrajini.
Od potpisivanja tog sporazuma, Donald Trump pobijedio je na američkim predsjedničkim izborima i jasno dao do znanja da očekuje da će Evropa preuzeti odgovornost za vlastitu sigurnost, što je izazvalo napore na kontinentu da se pronađu načini za jačanje domaće obrambene industrije.
Britanski ministar odbrane John Healey i njegov njemački kolega Boris Pistorius najavit će novi projekt oružja dugog dometa na sastanku u Berlinu.
"U opasnijem svijetu, NATO i evropski saveznici stoje ujedinjeni. Ovo partnerstvo pomaže nam da obranu učinimo motorom rasta - stvarajući radna mjesta, jačajući vještine i potičući ulaganja širom Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke", rekao je Healey u izjavi.
U izjavi nisu navedeni daljnji detalji o vremenskom okviru ili proračunu projekta.
Očekuje se da će ministri također razgovarati o zajedničkoj nabavi torpeda za pomorske patrolne i izviđačke avione te objaviti sporazum o kupovini britanskih vojnih mostova od Njemačke, navodi se u izjavi.