Foto: nezavisne.com

Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske rekao je da je francusko-njemački "non pejper" došao nakon što je Republika Srpska dokazala međunarodnoj javnosti da je "njemački državljanin Kristijan Šmit" kršio Dejtonski mirovni sporazum, da nije legalno imenovan i da je proizveo najveću postdejtonsku krizu u Bosni i Hercegovini.

Stevandić je naveo da Francuska i Njemačka, kako bi opravdale Šmitove poteze, sada prelaze na potpuno zauzimanje strane u BiH.

"Zauzimanje strana u BiH znači da su nju podelili ti koji pišu non-pejper, a ne /oni/ iznutra. Ona može opstati samo na unutrašnjem dijalogu, a ne na stranoj intervenciji",  rekao je Stevandić za Večernje novosti.

On smatra da će taj dokument dodatno podgrijati situaciju u BiH.

"Vjerujem i da će mnogi građani svih nacionalnosti shvatiti da su spolja dolazili samo inicijatori sukoba", rekao je Stevandić.

Podsjećanja radi, Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije upoznao je članove Savjeta za nacionalnu bezbjednost o non – pejperu koji su napravile Francuska i Njemačka o BiH, a tiču se i Republike Srpske.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić upoznao je juče članove Savjeta za nacionalnu bezbjednost o non-pejperu koji su napravile Francuska i Njemačka o BiH, a tiče se i Republike Srpske.

"O tom dokumentu upoznati su članovi proširenog Saveta za nacionalnu bezbednost, definisane su smernice, dati su zadaci u kojem obimu će se Srbija odnositi prema navedenom pitanju" - rekao je juče načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović.

"Novosti" pišu da tim dokumentom zapadne sile i Brisel spremaju brutalni napad na čelne ljude Republike Srpske – predsjednika Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, s ciljem da ih "obore" s vlasti, a sve pod izgovorom da njih trojica rade na rasparčavanju BiH, odnosno sprečavaju put BiH ka NATO-u i EU.

Šta piše u non-pajperu
Navodno non – pajper su 12. maja izradile Francuska I Njemačka i njime od članica EU i njihovih zvaničnika zahtjeva poptunu političku i institucionalnu izolaciju Dodika, uvođenje sankcija i pooštravanje mjera tamo gdje već postoje, te prekid svih kontakata sa njim, Viškovićem, Stevandićem i SNSD-om, kao i obustavljanje finansiranja svakog projekta koji direktno ili djelimično koristi Republici Srpskoj u okviru Investicionog fonda za Zapadni Balkan.

Reakcija SDS-a
Non-pajper komentarisao je i Milan Miličević, predsjednik SDS-a koji je izrazio zabrinutost te da je posebno zabrinjavajuće da se u tom dokumentu optužuje Republika Srpska za podrivanje Dejtonskog mirovnog sporazuma.

"Potrudićemo se da ovih dana pokucamo na vrata svih evropskih država da im objasnimo da srpski narod poštuje Dejtonski mirovni sporazum kao garant postojanja Republike Srpske I da im objasnimo da režim ne treba da poistovjećujemo sa Republikom Srpskom i njenim narodom", saopštio je Miličević.

On je naveo da je obustavljanje projekata koji se finansiraju iz Investicionog fonda za zapadni Balkan, Evropske investicione banke, Evropske banke za obnovu i razvoj ali i Svjetske banke znači zaustavljanje života I gotovo svake privredne aktivnosti u Republici Srpkoj.

 

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )