Foto: cafe.ba
Zahtjev proizvođača tovne junadi i svinja da se uvođenjem carina za meso uvezeno iz EU zaštite domaći proizvođači, ugrozio bi izvoz iz BiH drugih poljoprivrednih proizvoda, poput mlijeka i peradi, saglasni su i u Ministarstvu poljoprivrede Srpske i u Ministarstvu spoljne trgovine BiH. Pozivaju proizvođače i prerađivače mesa da se dogovore o otkupnoj cijeni žive stoke.
Na uvoz mesa bez carina obavezuje Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisan još 2008. godine. Јednostrano uvođenje carina dovelo bi do recipročnih mjera, poručuje ministar spoljne trgovine BiH Staša Košarac.
- Ministarstvo ne može donijeti mjere ograničenja niti zabrane uvoza, ne može kršiti pravila Sporazuma i pravila Svjetske trgovinske organizacije. U EU izvozimo mlijeko i piletinu, a otvoreni su pregovori i za crveno meso, što bi značilo da bi donošenje takvih mjera imalo domino efekat - kaže Košarac.
Nakon inicijative Ministarstva spoljne trgovine da domaći mesoprerađivači otkupe tržišne viškove mesa u BiH, ispostavilo se da te količine nisu velike, pa čak je iz resornog ministarstva u Federaciji konstatovano da ih i nema. Kod otkupa domaćeg mesa očito, problem je cijena.
- Proizvođači su istakli da za otkup tovne junadi traže 4,5 KM, a tovnih svinja 3,2 KM po kilogramu žive vage. Da li je to moguće postići kada znamo da su cijene u Evropi daleko ispod tih cijena - rekao je pomoćnik ministra poljoprivrede Republike Srpske Zoran Maletić.
Ni entitetska, a ni Ministarstvo spoljne trgovine BiH ne smatraju da je vrijeme za raspakivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju ili ugovora sa zemljama članicama Cefte. Nisu spremni nametati ni otkupnu cijenu žive stoke, a proizvođače i mesoprerađivače pozivaju na dogovor.
Košarac kaže da ministarstvo na čijem je čelu nema zakonsku osnovu da definiše cijenu, te da je to dogovor između primarnih proizvođača i mesoprerađivača.
- Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa ne može, po zakonu, donijeti nikavku mjeru ograničenja niti zabrane. Ne želim da kršim zakone niti mogu da kršim međunarodne ugovore BiH - istakao je Košarac.
Miletić poziva na pronalaženje kompromisnog rješenja.
Kroz interventni otkup, Vlada Republike Srpske uložila je 5,2 miliona KM, a kroz ulaganja u infrastrukturu za stočarsku proizvodnju još najmanje 1,3 miliona KM.