Foto: crna-hronika.info
Manojlović poručio: “Litij se u Srbiji neće kopati, ni po kiši, ni po suncu”
Delegaciji Evropske unije u Beogradu danas je uručena peticija sa 303.000 potpisa građana koji se protive eksploataciji litijuma u Srbiji, nakon što su iz Bruxellesa stigli signali da bi projekat “Jadar” mogao biti svrstan među strateške projekte Evropske unije.
U protekle četiri godine širom Srbije održani su brojni masovni protesti i blokade saobraćajnica, posebno u zapadnim krajevima zemlje, gdje se planira otvaranje rudnika litija u režiji međunarodne kompanije Rio Tinto. Građani i ekološki aktivisti strahuju da bi taj projekat mogao nanijeti nepopravljivu štetu okolišu u poljoprivredno razvijenoj regiji.
Vlada Srbije, predvođena Srpskom naprednom strankom, ranije je najavila mogućnost otvaranja rudnika do 2028. godine, pod uslovom da se ispune svi ekološki standardi i dobiju odgovarajuće dozvole.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 25. marta u Bruxellesu da bi Evropska unija u roku od sedam do osam dana mogla proglasiti projekat “Jadar” strateškim, uprkos činjenici da se nalazi izvan granica EU.
Vučić je tom prilikom večerao s predsjednicom Evropske komisije Ursulom von der Leyen i predsjednikom Evropskog vijeća Antoniom Costom.
Uoči sastanka, građanski aktivista i vođa pokreta Kreni-Promjeni, Savo Manojlović, predao je peticiju Delegaciji EU u Beogradu i izjavio:
“Borit ćemo se blokadama i prosvjedima i po kiši i po suncu i po snijegu i litij se u Srbiji neće kopati.”
Dodao je i sljedeće:
“Glas građana je jasan – skupili smo 303.000 potpisa.”
Manojlović je naglasio da je planirano rudarenje litijuma u direktnoj suprotnosti s demokratskim principima, vladavinom prava i savremenim ekološkim standardima, podsjećajući da je kompanija Rio Tinto imala slične negativne primjere i u drugim zemljama.
“Europska unija mora da shvati da ne može birati hoće li ili neće rudariti litij u Srbiji jer to građani “ni po koju cijenu” neće dopustiti”, poručio je Manojlović.
Pored pokreta Kreni-Promjeni, ispred sjedišta Delegacije EU-a u Srbiji danas su se okupili i studenti, zajedno s predstavnicima akademske zajednice, kako bi predali zahtjev za potpuno odustajanje od projekta “Jadar” i pismo upućeno Evropskoj komisiji.