Gradonačelnik Cetinja: Pozivam mitropolita Joanikija da odustane od ustoličenja na Cetinju
Izvor: Tanjug
×
0
Podijeli
Foto: MEDIABIRO / YOUTUBE
Gradonačelnik Cetinja Aleksandar Kašćelan ne odustaje od poziva mitropolitu Joanikiju da odustane od ustoličenja u Cetinjskom manastiru.
Pozvam i mitropolita Joanikija da, kao duhovnik, pozove vjernike na smirivanje tenzija i da, uzimajući u obzir cjelokupnu situaciju, čin ustoličenja organizuje van Cetinja – saopšteno je crnogorske prestonice.
– Izazovna vremena traže mudre odluke i kompromise radi opšteg dobra. Taj čin bi, po mom sudu, bio znak da kao društvo i pojednici napredujemo ka istinskoj zajednici građana u kojoj se uvažavaju i poštuju različitosti – rekao je Kašćelan na cetinjskoj skupštini.
Kašćelan je u parlamentarnoj raspravi na vanrednoj sednici sazvanoj povodom ustoličenja mitropolita Joanikija u Cetinjskom manastiru, rekao da je ta ceremonija “značajno političko-religijsko pitanje koje je dodatno polarizovalo crnogorsko društvo i znatno podiglo vjerske i nacionalne tenzije, preteći da ugrozi javni red i mir, i ukupnu bezbjednost”.
Ponovio je stavove lokalne uprave o mogućim, kako je naveo, posljedicama najavljenog ustoličenja mitropolita u Cetinjskom manastiru i dodao da je se osjeća dužnim, zbog ukupne situacije koja u bezbjednosnom smislu nije na zadovoljavajućem nivou, da još jednom upozori da je najvažniji prioritet očuvanje mira i stabilnosti uz poštovanje prava i sloboda svih građana.– Javne vlasti moraju da obezbijede dosljednu primjenu Ustavom garantovanih prava i sloboda u skladu sa načelima demokratije i sekularnog uređenja države – kazao je Kašćelan u cetinjskom parlamentu.
On je u obraćanju rekao i da se primat daje jednoj vjerskoj zajednici, a ustoličenju vjerskog poglavara nivo događaja od državnog značaja u, kako je naveo, sekularnoj i građanskoj državi, članici NATO-a i kandidatu za članstvo u EU.
S druge strane, kazao je, građanima koji drugačije misle pripisuju se neprimereni kvalifikativi i direktno krše Ustavom i međunarodnim aktima garantovana prava i slobode.
– Na djelu je, dakle, makar verbalno, otvorena diskriminacija, koja činom hirotonije u Cetinjskom manastiru – simbolu crnogorske državnosti i osobenosti, dobija i politički karakter, a sve zbog uloge crkve Srbije na poslednjim parlamentarnim izborima – rekao je, između ostalog, Kašćelan.