Foto: tanjug

Oko 50.000 građana okupilo se u Briselu na panevropskim demontracijama protiv mjera koje vlasti država članica uvode u cilju suzbijanja pandemije kovida 19.

 
Iako su demonstracije najavljene kao mirne, na kraju je došlo do intrevencije policije, uz korišćenje suzavca i vodenih topova protiv okupljenih.
 
Organizatori protesta su udruženje ”Ujedinjenin Evropljani”, u saradnji sa pokretom ”Demonstracije širom svijeta za sloobodu”, uz učešće 600 lokalnih evropskih organizacija, poručuju da u pitanju nisu politički protesti niti protesti protiv vakcinacije, već da im je cilj da ukažu na nekorekntan način na koji vlasti uvode restriktivne mjere širom EU.
 
Demonstranti su u Belgiju stigli i iz okolnih zemlja, na prvom mjestu Francuske, Holandije i Nemačke, a u šetnji ulicama Brisela pozivali su na poštovanje slobode, demokratije, ljudskih prava i ustava.
 
Sa pozornice u parku Sankontiner, koji se nalazi u bilzini sjedišta najvažnijih EU institucija, organizatori protesta pozvali su na poštovanje prava građana da se izjasne o mjerama koje se uvode cilju u suzbijanja pandemije i osudili dosadašnju politiku po kojoj su se zdravstvene mjere usvajale prvenstveno na političkom nivou.
 
Iako je protest bio odobren od strane policije, a organizatori pozivali sve učesnike na poštovanje reda i mira, oko 14 časova došlo je do upotrebe suzavca i vodehnih topava protiv demomnstranata okupljenih na trgu Šuman ispred EU institucija.
 
Poslije tri sata protesta garđani su polako počeli da se razilaze, a policijski helikopteri i dalje nadeleću centar Brisela koji je boikiran policijskim kordonima.
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )