Foto: klix.ba

Hrvatski premijer Andrej Plenković boravio je danas u Mostaru, gdje se uoči otvaranja Mostarskog sajma sastao s predsjednikom HDZ-a BiH Draganom Čovićem te drugim dužnosnicima te stranke, uključujući predsjedavajuću Vijeća ministara Borjanu Krišto.

U izjavi za medije, Plenković je naglasio važnost kontinuiranog dijaloga između HDZ-a Hrvatske i HDZ-a BiH te ponovio podršku hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini.

"Zaista je bilo lijepo danas, u oči otvaranja Mostarskog sajma, nastaviti strukturirani dijalog između HDZ-a BiH i HDZ-a Hrvatske. To je višegodišnja saradnja koju intenziviramo posljednjih 12–13 godina na način koji je bitno promijenio položaj Hrvata u BiH", izjavio je Plenković, zahvalivši Čoviću i domaćinima na gostoprimstvu.

Plenković je istakao kako Hrvatska podržava BiH kao državu, ali s posebnim fokusom na položaj Hrvata kao jednog od tri konstitutivna naroda. Osvrnuo se na tri ključna područja kroz koja Hrvatska nastoji pomoći Hrvatima u BiH: obrazovanje, kulturu i zdravstvo.

"Podrška Sveučilištu u Mostaru, projekt Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru te KBC Mostar – to su tri temeljna stupa na kojima gradimo našu suradnju", kazao je Plenković.

Također je naveo da je trgovinska razmjena između Hrvatske i BiH premašila 4 milijarde eura, ističući da je Hrvatska prvi vanjskotrgovinski partner BiH.

"Sankcije nisu rješenje"

Na pitanje o mogućnosti uvođenja sankcija lideru SNSD-a Miloradu Dodiku, Plenković je kategorično odbacio tu opciju kada je riječ o hrvatskoj poziciji.

"Hrvatska neće uvoditi sankcije Dodiku. Mi nismo u istoj poziciji kao druge zemlje koje nisu susjedi. Banja Luka je od Zagreba udaljena sat i pol vožnje. Zato želimo slati umirujuće poruke, poticati dijalog i vraćati političke aktere u BiH u ustavne okvire", rekao je Plenković, dodajući da ne vjeruje da će na niovu Evropske unije doći do konsenzusa o sankcijama.

Prema njegovim riječima, sankcije bi samo dodatno destabilizirale političku situaciju u BiH i usporile njen evropski put, što nije u interesu građana BiH niti same Hrvatske.

Plenković je naglasio zabrinutost zbog trenutne političke krize u BiH, navodeći da je riječ o jednoj od najozbiljnijih situacija od kraja rata.

"Smatramo da je kriza ozbiljna i da svi politički akteri moraju pokazati odgovornost, vratiti se u ustavne okvire i smanjiti tenzije. Svi pokušaji secesionizma i separatizma, posevbno iz redova političkih predstavnika Republike Srpske, su loši i štetni za funkcionalnost i opstanak BiH", poručio je hrvatski premijer.

Dodao je da Hrvatska, kao susjed sa juga, zapada i sjevera, ima najveći interes za stabilnu i funkcionalnu BiH, te da će nastaviti djelovati kao partner u evropskom putu zemlje.

Plenković je podsjetio da je lično inicirao raspravu o situaciji u BiH na nivou Europskog vijeća, naglašavajući da Bosna i Hercegovina zaslužuje pažnju evropskih lidera, a ne da bude skrajnuta u sjeni globalnih kriza poput Ukrajine, Bliskog istoka ili trgovinskih odnosa SAD-a i Kine.

"BiH zaslužuje adekvatno vrijeme i pažnju svih evropskih lidera. Mi koji poznajemo situaciju ovdje, sada smo manjina među evropskim liderima. Novi lideri nemaju predznanja o situaciji u BiH, i teško im je na brzinu donijeti ozbiljne odluke. Zato tražimo da se ovom pitanju pristupi s više pažnje", rekao je Plenković.

Najavio je i dolazak bivše estonske premijerke Kaje Kallas, koja sada obnaša funkciju visoke predstavnice EU za vanjsku i sigurnosnu politiku, što vidi kao znak pojačanog interesa Unije za stanje u BiH.

Legitimna zastupljenost kao ključ

Pitanje izborne reforme i legitimne zastupljenosti hrvatskog naroda, prema Plenkoviću, ostaje ključni preduslov za stabilno funkcioniranje BiH.

"Povjerenje u BiH između tri naroda može postojati samo ako se ono pretoči u poštovanje, a poštovanje se očituje na izborima – izborima stvarnih predstavnika svakog konstitutivnog naroda. Recept koji se četiri puta ponovio, a koji frustrira Hrvate u BiH, nije dobar", naglasio je.

Ponovno je istaknuo da se Hrvatska snažno zalaže za ubrzanje evropskog puta BiH, pozivajući sve političke aktere da kroz kompromis ili konsenzus usvoje ključne zakone koji bi otvorili prostor za prvu međuvladinu konferenciju i formalno otvaranje pregovora s EU.

"Čestitke svima koji rade na ovom putu – gospođi Krišto, gospodinu Čoviću i svima ostalima koji pokušavaju osigurati stabilnost i reforme. To je jedini način da se BiH približi EU i ostvari napredak koji će donijeti dobrobit svim njenim građanima", zaključio je Plenković u Mostaru.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )