Foto: srpskainfo.com
Dr Predag Kon rekao je danas govoreći o mogućem karantinu za turiste, da u ponedjeljak zasjeda Krizni štab, ali da se već tri nedjelje priča o epidemiološkom riziku koji nosi povratak građana sa ljetovanja iz inostranstva.
On je rekao danas i da “pritisaka na Krizni štab uvijek ima”.
– Ukoliko se neko vraća iz Crne Gore on se upozorava kako da se ponaša. Karantina i odvajanja od sopstvenog stana neće biti. Postoje samoizolacije i to je nešto što smo preporučili kad su djeca u pitanju i imamo situacije gdje se to i poštovalo. Ne očekujem, ja lično, da dođe do karantina – rekao je dr Kon na današnjoj pres konferenciji Kriznog štaba odgovarajući na pitanje novinara da li će to tijelo na sjednici u ponedjeljak donijeti mjeru obaveznog karantina za građane Srbije.
On je naveo i da svako ko se vraća sa mora treba da posumnja na kovid i da to isključi, pa da se liječi.
Epidemiolog se osvrnuo i na ukidanje drugog negativnog testa na koronu.
– Nije to zbog samih testova, već zbog činjenice da neko kada prođe 14 dana i nema baš nikakvih tegoba, kod takvih test ama baš ništa ne znači. Mi smo čekali odluku SZO o ukidanju drugog kontrolnog PCR testa. Nema aktivnog virusa poslije 14 dana ako nema simptoma – kaže on i pojašnjava još jednom da neko nije zarazan ako nema simptome poslije 14 dana.
“Pritisaka na Krizni štab ima uvijek”
Epidemiolog je rekao i da svoju objavu na Fejsbuku nije doživio dramatično.
– Iskreno sam potpuno siguran da bismo mogli da nemamo povećanje ako bismo se striktno pridržavali mjera. Ako može Kina, ne znam zašto ne bismo mogli i mi. To su činjenice. Dakle, to nije u skladu sa našom kulturom i zato je to jako teško. Ja sam tamo naveo čega sve treba da se odreknemo da zaštitimo živote i da se bolje osjećamo, a to može – naveo je on i dodao da “pritisaka na Krizni štab ima uvijek”.
Udruženje slijepih, kaže, traži nam da ima svoju izbornu konferenciju, i dodaje da to nije pritisak već realan zahtjev.
– Pritisak je kad neki koncert treba da se održi, a niko nije uputio zahtjev. E to je pritisak – ističe epidemiolog i odaje da sve što pojedinci, vlada pa čak i predsjednik treba da urade jeste da pokažu put.
Razgovaraćmo o sajamskim manifestacijama
Dr Kon je rekao da će se razgovorati o sajamskim manifestacijama.
– Prekršajno i novčano su kažnjavani i vlasnici kafića i restorana, pa i pojedinci koji su organizovali proslave i bili na skupu. To je pokazna vježba kako i zašto treba da djelujemo zajedno. Ja se zahvaljujem medijima za ispravno promovisnaje mjera. Na današnji dan prije šest mjeseci SZO je proglasila pandemiju. Šest mjeseci traje pandemija – naglasila je ona i dodaje da korona virus nije dio naše prošlosti, već se mi sa njim borimo u sadašnjosti.
– One nisu toliko posjećene kao sajam automobila i sajam knjiga. Dobili smo dopise i ja lično sam dobio dopis, tako da, normalno je da moramo da gledamo i ekonomski aspekt – rekao je dr Kon.
On je dodao i da muzičari koji rade, koji organizuju slavlja, ogroman broj ljudi je uskraćen za svoj redovan posao i “o tome razmišljaju oni koji ekonomski razmišljaju”.
– To je svakako jedna ozbiljna klackalica šta smije i mora da se popusti,a šta ne bi trebalo. Svako popuštanje je otvaranje nekog rizika – kaže doktor Kon.
Kažnjavanje kao pokazna vježba
Doktorka Verica Jovanović, direktorka Instituta “Batut” govorila je o kršenju mjera i kažnjavanju, bilo i pojedinačnih bilo firmi.