Foto: Pixsell
Bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko izjavio je za austrijski agenciju APA da ne vidi neposrednu opasnost od rata u BiH, ali je upozorio na ponavljanje greške “udovoljavanja” predsjedniku Republlike Srpske (RS) Miloradu Dodiku, te pozvao na slanje međunarodnih trupa u Brčko.
Inzko je za APA izjavio da međunarodna zajednica u BiH ima “više instrumenata” za djelovanje, poput demilitariziranog distrikta Brčko, koji dijeli RS na dva dijela. “Tamo bi međunarodne trupe mogle igrati odlučujuću ulogu”, rekao je on. Objasnio da bi to “paraliziralo” djelovanje zapadnog dijela RS-a, gdje se nalazi Banja Luka, jer ovaj dio više ne bi imao direktnu kopnenu vezu sa Srbijom.
Kako bi se spriječila opasnost od rata, također se zalagao za “još snažniju prisutnost vojnika EUFOR-a u cijeloj zemlji”.
60.000 vojnika
Nakon rata, u Bosni i Hercegovini je bilo 60.000 vojnika.
- To nije više moguće niti potrebno, ali pojačana, vidljiva prisutnost svakako jeste”- rekao je Inzko, no nije naveo konkretne brojeve.
Dodao je da je sretan i zahvalan što EUFOR već pojačava svoju prisutnost. Trenutno ova trupa broji oko 1.000 vojnika, a Austrija je najveći izvor trupa sa 227 vojnika.
- Nikako ne smije doći do politike udovoljavanja sa evropske strane, politike ustupaka i ponovnog izlaska u susret Dodiku - naglasio je Incko.
- Ovu grešku smo već prečesto pravili, čak i tokom mandata EU visokih predstavnika Solane i Ašton. Dodik živi od haosa, konflikata i prijetnji, a da bi ga smirili, uvijek se ponovo ustupalo. Ovaj put, molim vas, ne. Jer ko želi uništiti državu, mora računati s posljedicama - objasnio je.
U tekstu se navodi da je Incko bio visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini od 2009. do 2021. godine.
- Već na početku svog mandata bio je meta Dodikovih napada, koji mu je slao hiljade razglednica s natpisom „Inzko, go home“, od kojih su neke bile s ručno ispisanim prijetnjama smrću - piše APA.
- Rekao bih da Balkan trenutno nije prioritet za Rusiju, ali da Rusija veoma pažljivo prati događaje tamo - rekao je Incko.
Radni prostor
U tekstu se navodi da Dodik nije imao sreće ni sa Sjedinjenim Američkim Državama.
- Naručio je crvenu bejzbol kapu, osvijetlio svoj radni prostor sa Trampovim parolama i američkom zastavom, ali je ministar vanjskih poslova, republlikanac Marko Rubio ponovo potvrdio nepovredivost granica Bosne, kao što su to ranije činili republikanski predsjednici Buš stariji i Buš mlađi - rekao je Incko.
- Prema mojoj procjeni, do oružanog sukoba neće doći, ali mogući su pojedinačni, ograničeni incidenti - odgovorio je Incko na pitanje o trenutnoj opasnosti od rata u Bosni i Hercegovini.
Međutim, naglasio je da ljudi u zemlji trenutno imaju strah i osjećaju nesigurnost.
- Nikada nisam dobio toliko poziva kao sada. Neki su već spakovali kofere - rekao je bivši visoki predstavnik.
On je istakao da se Austrija u vezi BiH ponaša “veoma oprezno” i šalje svoje vojnike samo tamo gde je to odobreno od strane Vijeća sigurnosti UN-a.
Zahvalio se novoj ministrici vanjskih poslova Beate Meinl-Reisinger na njenim nedavnim “kristalno jasnim riječima” o Bosni i Hercegovini.
- Nema podjele zemlje i potrebno je jačanje vladavine prava! Tu nema neutralnosti - rekao je, aludirajući na pitanje uvođenja sankcija Dodiku. Istakao je da Balkan ne smije postati “crna mrlja na karti”, te dodao: “Mir na Balkanu znači i mir u Austriji”.
Incko je skeptičan prema idejama da bi se Bosna i Hercegovina mogla politički stabilizirati brzom prijemom u EU.
- Stanovništvo bi to zaslužilo, ali neki političari ne. Jedan od načina da se otkloni opasnost od rata bila bi masovna prisutnost međunarodnih snaga - rekao je.
Također je istakao da je bila “ogromna greška” poslati međunarodne sudije i tužioce kući. Istakao je da bi to trebalo da se desi tek nakon trajne stabilizacije zemlje, uporedivši situaciju s okupacijom Austrije nakon Drugog svjetskog rata. Naglasio je da se treba zadržati funkcija međunarodnog visokog predstavnika, navodeći da je on “dio delikatne ravnoteže predviđene Dejtonskim sporazumom”.
Jačanje državnih institucija
Visoki predstavnik je “utoliko jači koliko više podrške dobije od međunarodne zajednice”, rekao je Incko. On je istakao da je ponosan što je tokom svog mandata “branio i jačao” državne institucije poput Ustavnog suda, Centralne banke, Izborne komisije, pravosuđa i Granične policije.