Foto: GS
Iako statistika pokazuje da je inflacija u Republici Srpskoj bukvalno satjerana u ćošak i iznosi svega 1,1 odsto za ovu godinu, ekonomiste zabrinjava konstantan pad izvoza i broja zaposlenih, što bi moglo dovesti do toga da prvi put u svojoj istoriji iduće godine imamo više penzionera nego radnika.
Prema posljednjoj računici statističara, Srpska je za 11 mjeseci ove godine u inostranstvo plasirala robu u vrijednosti od 4,629 milijardi maraka, što je za 3,6 odsto manje nego u periodu januar - novembar 2023. godine.
U istom periodu uvezena je roba u vrijednosti od 6,712 milijardi maraka što je za 4,4 odsto više nego u istom periodu lani.
Statistika pokazuje da je pokrivenost uvoza izvozom u posmatranom periodu iznosila 69 procenata.
Posmatrano po geografskim područjima, najviše robe izvezeno je u Hrvatsku i Srbiju, dok je na domaće tržište najviše proizvoda stiglo iz Srbije i Italije.
- Najveće učešće u izvozu ostvaruje električna energija sa 347 miliona maraka, što iznosi 7,5 odsto od ukupnog izvoza, dok najveće učešće u uvozu ostvaruju naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala, sa ukupnom vrijednošću od 477 miliona KM, što iznosi 7,1 odsto od ukupnog uvoza - pokazuje statistika.
Negativan trend nastavljen je i kada je riječ o zaposlenosti u industriji u Srpskoj pa je tako broj zaposlenih u domaćoj industriji u novembru ove godine manji za 5,1 odsto u odnosu na isti mjesec lani.
Statistička mjerenja pokazuju da su cijene robe i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u Republici Srpskoj, u novembru ove godine u prosjeku bile više za 0,4 odsto u odnosu na mjesec ranije, te za 1,1 procenat u odnosu na novembar prošle godine. Više cijene zabilježene su u sedam, a niže u pet odjeljaka.
Građanima je, prema toj računici, u novembru najviše novca trebalo za restorane i hotele, hranu i bezalkoholna pića, slatkiše, zatim alkoholna pića i duvan te za ostale proizvode. Niže cijene zabilježene su u oblasti prevoza, zatim obuće i odjeće, namještaja i slično.
Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić kaže da svi ovi pokazatelji odražavaju trendove koji su prisutni već nekoliko mjeseci u Srpskoj.
- Bilježimo pad industrijske proizvodnje, pad u prerađivačkoj industriji, smanjenu zaposlenost i izvoz, a inflacija je takoreći pod kontrolom. Osnovni razlog je smanjena potražnja na zapadnoevropskom tržištu gdje plasiramo svoje proizvode. Uzroci koji su doveli do globalnih poremećaja, odnosno pada potražnje na tržištu zapadne Evrope nisu otklonjeni, ratni sukobi su u ekspanziji i možemo očekivati da ovakav trend bude nastavljen i u idućoj godini - upozorio je Račić.
Komentarišući sva ova kretanja ekonomista Marko Đogo za "Glas Srpske" kaže da uprkos tome što procenat inflacije pokazuje određeni povratak u normalu, zabrinjava pad izvoza i broja zaposlenih.
- Ovim tempom Srpska će iduće godine, prvi put od svog nastanka zabilježiti veći broj penzionera nego zaposlenih. Srpska je godinama bila bolja od prosjeka u BiH kada je riječ o pokrivenosti uvoza izvozom, on je dostizao čak i 80 procenata pa kad se na to dodaju i doznake sve to je pokazivalo određenu makroekonomsku stabilnost. U ovoj godini bilježimo pad izvoza, pad u prerađivačkoj industriji, pad broja zaposlenih što nije dobro - rekao je Đogo.
BDP
Prema podacima Centralne banke BiH, realan rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) u BiH u četvrtom kvartalu ove godine, trebalo bi da dosegne 2,1 odsto, a ukupna inflacija svega 1,5 odsto. Iz ove finansijske institucije naveli su da očekuju blago jačanje inflatornih pritisaka u prvom kvartalu naredne godine i godišnju inflaciju od 1,8 odsto.
- Poskupljenje električne energije i prevoza može dovesti do lančanih poskupljenja usluga i robe široke potrošnje, usljed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane i naviše - istaknuto je u saopštenju Centralne banke BiH.