Ispaljuju 6.500 granata na dan, bolji su od ruske vojske i ginu "ko ludi"
Izvor: b92
×
0
Podijeli
Foto: Telegram
Plaćenici grupe Vagner nastavljaju ofanzivu u okolini Bahmuta, a u gradu su zauzeli polovinu stambenih kvartova i uskoro će potpuno preuzeti ostatak.
Uprkos tome, ukrajinske snage odlučile su da nastave odbranu grada, prebacujući rezerve u ovom smjeru, što je usporilo, ali još nije zaustavilo napredovanje plaćenika Jevgenija Prigožina.
U isto vrijeme regularna ruska vojska, koja takođe pokušava da napada u nekoliko smjerova u isto vrijeme, protiv slabijih ukrajinskih snaga, ne može da postigne rezultat. Zato se postavlja pitanje: zbog čega je tačno Vagner najuspješnija ruska sila u ovoj fazi rata i kako im se mogu suprotstaviti oružane snage Ukrajine?
Prvu dubinsku analizu o tome objavio je nezavisni portal Meduza, koji djeluje iz egzila u Rigi u Letoniji. Plaćenička grupa Vagner, koju kontroliše biznismen Jevgenij Prigožin, nije učestvovala u početku ruske invazije na Ukrajinu.
Oni su se u Ukrajini pojavili tek u aprilu 2022. kada su njihovi jurišni odredi prebačeni u grad Popasna u Luganskoj oblasti. Do tada je ruska komanda, pretrpevši poraze kod Kijeva, Harkova i Mikolajeva, pokrenula neuspješne ofanzive u nekoliko smjerova u Donbasu i u tim bitkama jedino je Vagner uspio da istjera oružane snage Ukrajine iz Popasne.
Već se tada vidjelo da je Vagner dobro prilagodio taktiku uslovima koji prevladavaju na frontu. Recimo, u Popasni je snimljen video-zapis bitke u kojoj je jurišna grupa njihovih plaćenika uz podršku izviđačke bespilotne letjelice uspela da osvoji položaj veće grupe oružanih snaga Ukrajine.
Onda je Prigožinova vojska u avgustu dramatično proširila resurse, regrutujući u svoje redove nekoliko desetina hiljada zatvorenika, druge plaćenike, uglavnom bivše vojnike na ugovore, i penzionisano vojno osoblje.
Dok su se prošle jeseni ruske oružane snage povlačile iz sjevernog Donbasa, Vagner je nastavio ofanzivu i s južne strane lagano napredovao prema Bahmutu.
U oktobru je Vagner toliko ojačao da je dobio veliki dio fronta od sjevernog dijela Gorlovke do Soledara, gdje su tada bile i redovne ruske trupe, koje su, međutim, od jeseni imale pomoćnu ulogu.
Zbog svega toga ispada da je napredovanje odreda Vagnera metodično, ali vrlo sporo, a to oružanim snagama daje mogućnost prebacivanja pojačanja na mjesto glavnog napada plaćenika. Od jula 2022. do sredine marta 2023. odredi Vagnera u bilo kom smjeru nisu napredovali dalje od 30 kilometara od Popasne, gdje su počeli svoje učestvovanje u ratu.
Osim toga, takvom taktikom Vagner trpi velike gubitke u ljudstvu i troši mnogo municije. Prigožin je nedavno objavio da mu treba 10.000 tona municije svaki mjesec, što znači da je Vagneru potrebno više od 6.500 granata na dan. To je više nego što ukrajinske oružane snage dnevno ispale na svih 900 kilometara fronta.
Još uvijek ima puno tajni vezanih uz Vagner.
Jedno je očigledno – liderstvo Vagnera pokazuje veliku fleksibilnost, neuobičajenu za oružane snage Ruske Federacije. Tokom dosadašnje bitke za Bahmut Vagner je mnogo puta korigovao smjer glavnih napada. U novembru se činilo da plaćenici namjeravaju da zaobiđu Bahmut s juga, da bi početkom decembra Vagner neočekivano zamjenio lokalne proruske grupe na sjeveru u blizini Soledara.