Foto: chatgpt
Vještačka inteligencija je sada naša desna ruka, neophodan asistent u poslu, životu, pa čak i spisku za kupovinu.
ChatGPT, kralj generativne vještačke inteligencije, uspio je u posljednjih godinu dana da odgovori na više pitanja nego Google nekada, da riješi probleme u nekoliko sekundi i da mnoge naše svakodnevne zadatke koji bi zahtijevali 24 sata, svede na jednosatne poslove.
Naravno, u početku je mašina počela kao eksperimentalna funkcija koja nas je upoznala sa mogućnostima vještačke inteligencije.
Čitala je ogromne količine teksta (knjige, veb stranice, članke), predviđala sljedeću riječ u rečenici i razumijela gramatiku, činjenice, logiku, pa čak i kreativnost.
Kako se AI rapidno razvija, ChatGPT - jezički model koji je razvio OpenAI zasnovan na GPT (Generative Pretrained Transformer) arhitekturi, neprestano napreduje.
Danas je ovaj alat mnogo više od običnog četbota. Sa stalnim tokom ažuriranja OpenAI-a, posebno nakon izdavanja GPT-4-turbo, ChatGPT sada ima istraživačke mogućnosti profesionalnog nivoa, duboko razumijevanje, ličnu memoriju i kolaborativne karakteristike koje se takmiče sa paketima za produktivnost, odnosno grupom aplikacija koja uključuje barem program za obradu teksta, tabele i grafičke prezentacije, poput onih od Microsofta: Word, Excel i PowerPoint.
U nastavku predstavljamo četiri karakteristike koje se ističu. Tihe, revolucionarne, ali neiskorišćene od strane većine korisnika ChatGPT-a, prenosi Euronews.
ChatGPT zaista pamti
Funkcija memorije pretvara ChatGPT u nešto više od jednokratnog asistenta.
Sada diskretno čuva korisne informacije koje dijelite tokom vremena, kao što su vaše ime, oblast rada, stil pisanja, omiljeni alati ili trenutni projekti.
Za razliku od istorije razgovora koja se zasniva na sesijama, memorija je dugoročna i dizajnirana za personalizaciju.
To znači da student koji radi na diplomskom radu može dobiti dosljednu pomoć za svoju temu ili da zaposleni profesionalac ne mora ponavljati preference ili rasporede.
Gde naći ovu opciju? Program će biti dostupan svim korisnicima: Podešavanja → Personalizacija → Memorija. Takođe ga možete potpuno isključiti.
*Savjet: Pitajte "Šta znaš o meni?" da vidite šta je sačuvano.
Složeno razumijevanje fajlova (PDF, tabele, dokumenti)
ChatGPT sada djeluje kao analitičar fajlova sposoban da duboko razumije i sumira dokumente - uključujući složene PDF-ove, Excel tabele sa formulama, istraživačke članke, pravne dokumente.
Možete ga zamoliti da pronađe trendove u podacima, sumira ugovor na svom jeziku, uporedi više dokumenata, sastavi sadržaj na osnovu materijala koji ste mu učitali.
Ova funkcija se takmiči sa alatima za analizu dokumenata koji su ranije zahtijevali skupe korporativne pretplate.
Kako radi? Prevucite i pustite ili direktno učitajte fajlove u razgovor. Podržani formati: PDF, CSV, XLSX, DOCX, TXT i drugi.
Multimodalne vizuelne sposobnosti
ChatGPT sada može da "vidi" slike i tumači vizuelne podatke.
Ovo se ne odnosi samo na opise slika, već može i da analizira infografike ili kontrolne table, tumači grafikone ili dijagrame, čita rukopise ili tekst na snimcima ekrana, daje povratne informacije o dizajnerskim skicama (na primjer veb sajtovi ili aplikacije), opisuje slike iz stvarnog svijeta (odjeća, hrana, dijagrami, mape).
Ovo čini ChatGPT korisnim partnerom za studente, dizajnere, programere, marketare i istraživače.
Funkcija duboke pretrage i istraživanja na internetu
Kraj copy/paste na Googleu. Sa živim pretraživanjem interneta, ChatGPT može da crpi aktuelne činjenice i ažurirane podatke, pristupa specijalizovanim izvorima ili akademskim referencama, nudi pomoć u pronalaženju recenzija proizvoda u realnom vremenu, objava poslova ili događaja, pronalazi lokalne propise, rasporede ili ažuriranja kompanija.
Takođe, može da pruži povezane reference i održava odgovore sumirajući više izvora.
Idealno za istraživanje, novinarstvo, konkurentsku analizu ili da budete u toku sa industrijskim trendovima. Način je da se prebacite na GPT selektor, a zatim aktivirate "Pretraživanje sa Bing-om".
Kako radi? Tražite "izvore" ili recite "uključi reference" u svom upitu za transparentne rezultate.
*Bonus savjet: ChatGPT takođe podržava glasovne razgovore u realnom vremenu u svojoj mobilnoj aplikaciji, podržane Whisper-om i prilagođenim glasovima kao što su Breeze, Ember i Juniper. Ovo pretvara ChatGPT u zaista interaktivnog asistenta.
Kako dobiti što više od ChatGPT-ja?
*Budite jasni i konkretni - što jasnije definišete svoj upit, to će odgovori biti relevantniji. Precizno formulisanje pitanja pomaže u dobijanju tačnih informacija.
*Dajte potreban kontekst - ako pitanje zahtijeva dodatni kontekst, obavezno ga pružite. To može uključivati osnovne informacije o temi koja vas interesuje.
*Razbijte složenost - ako imate složeno pitanje, razmislite o dijeljenju na više manjih, preciznijih pitanja. To olakšava obradu informacija i poboljšava kvalitet odgovora.
*Koristite primjer - kada je to moguće, uključite primjere u svoj prompt kako biste ilustrovali tačno ono što želite da postignete ili razumijete.
*Ponudite izbore - kada tražite savjete ili mišljenja, navedite opcije ili preferencije kako bi odgovori bili prilagođeniji vašim potrebama.
*Iterativni pristup - nemojte se ustručavati da postavite naknadna pitanja kako biste razjasnili odgovor ili dobili dodatne informacije.
*Pitajte za objašnjenja - ako dobijete odgovor koji vam nije jasan, slobodno zatražite pojašnjenje ili dodatne informacije.