Foto: Tanjug
Ubjedljiva pobjeda Zorana Milanovića, kandidata SDP-a i stranaka ljevice za predsjednika Hrvatske, nad njegovim protivkandidatom, Banjalučaninom Draganom Primorcem, iza koga su stale stranke desnice i desnog centra, bitna je i za BiH, s obzirom na to da je ona bila važan dio Milanovićevog izbornog programa, iako je Primorac u BiH osvojio više glasova.
Milanović zagovara stratešku saradnju hrvatskih i srpskih političkih stranaka u BiH, kako bi se osiguralo ravnopravno predstavljanje političkih predstavnika Hrvata u zajedničkim institucijama u Sarajevu, što dovodi do dodatne polarizacije u BiH, jer ga stranke u Sarajevu doživljavaju kao nedobronamjernog političara.
Dok predstavnici Republike Srpske s odobravanjem doživljavaju Milanovićevu pobjedu, s druge strane u Sarajevu njegova pobjeda dočekana je hladno, a pojedini političari iznijeli su i oštre negativne ocjene. Najveći problem u odnosima Pantovčaka i stranaka sa centralom u Sarajevu je Željko Komšić, hrvatski član Predsjedništva BiH, koga Milanović ne doživljava kao legitimnog jer ga nisu većinski izabrali Hrvati. Kako ko u BiH vidi Milanovića, može se ocijeniti i prema čestitkama i izjavama koje su nakon i uoči drugog kruga, održanog u nedjelju, izrekle vodeće političke ličnosti u BiH. Željka Cvijanović, predsjedavajuća Predsjedništva BiH i srpska članica Predsjedništva, poručila je Milanoviću da mu čestitke upućuje sa zadovoljstvom.
"Izražavam očekivanje da će se, u okviru Vašeg novog mandatnog razdoblja, naši bilateralni odnosi bazirati na temelju međusobnog uvažavanja i poštovanja i da ćemo se dodatno posvetiti pitanjima od zajedničkog interesa i na dobrobit svih građana. U meni ćete imati pouzdanog partnera i sagovornika u razvoju političkog dijaloga i konstruktivne suradnje u različitim oblastima. Želim Vam mnogo uspjeha u budućem radu", navela je Cvijanovićeva.
Nešto umjerenija čestitka stigla je od Denisa Bećirovića, bošnjačkog člana Predsjedništva, čiji je kabinet izdao šturo saopštenje o razgovoru dva predsjednika.
"Tokom razgovora dr Bećirović je ukazao na važnost jačanja međudržavnih veza Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske. Izrazio je nadu da će se bilateralni odnosi i saradnja dvije države razvijati u duhu dobrosusjedstva i međusobnog razumijevanja", saopšteno je iz njegovog kabineta. Od Komšića, do zaključenja ovog teksta, čestitka nije stigla.
Milanoviću je čestitao i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, a dva političara ni ne kriju da grade strateško partnerstvo na ostvarenju ciljeva koji su u obostranom interesu. On je na X-u izrazio uvjerenje da će Milanović nastaviti politiku poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, te na tim principima i dalje graditi odnose prema konstitutivnim narodima u BiH.
"Siguran sam da će predsjednik Hrvatske Milanović svojim bogatim političkim iskustvom i znanjem i u narednom periodu donositi odluke u interesu mira, stabilnosti i daljeg prosperiteta Hrvatske, ali da će te odluke imati i pozitivne refleksije na odnose sa BiH", naveo je Dodik.
Bakir Izetbegović, predsjednik opozicione SDA, uoči drugog kruga glasanja izjavio je da Milanović Bošnjake doživljava kao teroriste, te da je "pokazao islamofobično lice".
"Za Dodika, s kojim dijeli skoro identične stavove o Bošnjacima, pun je riječi hvale. Za njega je Dodik pozitivan, a ja sam negativan lik. Njih dvojica se dobro razumiju jer su prošli isti put i istu metamorfozu", smatra Izetbegović.
Međutim, uprkos povišenoj političkoj temperaturi, ne treba očekivati značajne promjene odnosa između Hrvatske i BiH, dijelom i zbog toga što je spoljna politika Hrvatske i dalje čvrsto u rukama Andreja Plenkovića, premijera Hrvatske, koji nastoji da slijedi liniju Brisela u odnosima s BiH, iako i on i Milanović insistiraju na promjenama Izbornog zakona BiH kojim bi se riješilo pitanje položaja Hrvata.
Osim toga, odlučan kurs koji prema BiH vodi Vašington neće dozvoliti bilo šta što bi moglo biti doživljeno kao pokušaj destabilizacije, pa se retoričke bombe između Zagreba i Sarajeva trebaju više doživjeti kao politička predstava za vlastito glasačko tijelo, nego najava istinske promjene.