Foto: Planet labs

Ovaj kineski kompleks bi mogao da postane najveći vojni komandni centar na svijetu, više od deset puta veći od Pentagona.

Kina gradi ogroman vojni kompleks u zapadnom dijelu Pekinga, koji bi, prema navodima američkih zvaničnika, mogao da služi kao ratni komandni centar i da bude veći od Pentagona, prenio je Fajnenšel tajms. 

Satelitski snimci koje su pregledali američki obavještajci otkrivaju postojanje lokacije od 1.500 hektara u blizini glavnog grada, vjerovatno dizajnirane sa ojačanim bunkerima kako bi zaštitila kineske vojne lidere tokom konflikta, uključujući nuklearni rat.

Kada bude operativan, ovaj kompleks bi mogao da postane najveći vojni komandni centar na svijetu, više od deset puta veći od Pentagona, navode američki obavještajni izvori.

Izgradnja ovog objekta, koja je započeta sredinom 2024. godine, dio je šireg plana modernizacije Narodnooslobodilačke vojske Kine. Plan ima za cilj proširenje nuklearnog arsenala, razvoj novih oružja i poboljšanje koordinacije u svim vojnim domenima, uključujući kopno, vazduh, more, svemir, sajber i elektronski rat.

"Glavni bezbjednosni komandni centar Kine trenutno se nalazi u Zapadnim brdima, sjeveroistočno od novog objekta, i izgrađen je tokom Hladnog rata", rekao je bivši američki zvaničnik za Fajnenšel tajms.

Veličina, razmjer i djelimično podzemne karakteristike nove lokacije sugerišu da će ona zamijeniti kompleks u Zapadnim brdima kao primarni ratni komandni centar. Novi objekat se nalazi 30 kilometara jugozapadno od Pekinga i prostire se na 1.500 hektara. Satelitski snimci pokazuju rastući kompleks dubokih betonskih bunkera i podzemnih veza, što ukazuje na njegovu stratešku važnost.

Američke obavještajne službe procjenjuju da će centar biti korišćen za upravljanje kineskim ratnim operacijama. Takođe, postoje spekulacije da bi mogao biti povezan sa ciljem predsjednika Si Đinpinga da razvije sposobnost za napad na Tajvan do 2027. godine.

"Ako se potvrdi, ovaj novi napredni podzemni komandni bunker za vojno rukovodstvo, uključujući predsjednika Sija kao predsjednika Centralne vojne komisije, signalizira namjeru Pekinga da izgradi ne samo konvencionalne vojne snage svjetske klase, već i napredne kapacitete za nuklearno ratovanje", rekao je Denis Vajlder, bivši šef kineske analize u CIA.

Hsu Jen-či, istraživač iz Tajpeja, dodao je da je "površina zemljišta mnogo veća od običnog vojnog kampa ili škole, što sugeriše da je riječ o administrativnoj organizaciji ili velikoj bazi za obuku". Ovaj razvoj događaja dolazi u vrijeme rastućih tenzija u indo-pacifičkom regionu, pošto Kina nastavlja da jača svoje vojne kapacitete i povećava nuklearnu sposobnost.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )