Foto: x.com/Militarylandnet
POZNATA ukrajinska jedinica traži regrute koji govore engleski jezik. Azov, dobrovoljačka brigada koja je zbog krajnje desnih i ultranacionalističkih korijena postala meta ruskih kritika, planira oformiti međunarodni bataljun kako bi povećao svoju brojnost dok Ukrajina ulazi u četvrtu godinu rata punih razmjera.
Komadant jedinice, čiji je pozivni znak Karl, istaknuo je kako se Azov nada da će regrutirati ljude s vojnim iskustvom "jer je Ukrajina manja od Rusije" i treba svu pomoć koju može dobiti. "Mi se borimo da ne dopustimo Rusiji da se približi Evropi", rekao je, tvrdeći da bi Moskva, ako Ukrajina padne, nastavila prijetiti Poljskoj, baltičkim državama i drugim nacijama, od kojih su neke manje od Ukrajine.
15 Britanaca, koji su djelovali kao vojnici ili dobrovoljci, ubijeno je od početka ruske invazije punog opsega, uključujući dvojicu čije su smrti objavljena ovog mjeseca: 26-godišnji liječnik iz Škotske Jordan Maclachlan i 34-godišnji bivši britanski vojnik Jake Waddington koji se priključio Internacionalnoj legiji.
Početna obuka će trajati dva do tri mjeseca
Postoji stalan dotok Britanaca i drugih zapadnjaka koji se pridružuju ukrajinskim oružanim snagama. Prema obavještajnim procjenama iz decembra, u gotovo trogodišnjem sukobu živote je izgubilo 43.000 ukrajinskih vojnika, piše Guardian.
Za Britance putovanje u Ukrajinu radi priključivanja ukrajinskim oružanim snagama nije protivzakonito, osim za one koji su pripadnici britanskih oružanih snaga. Ipak, u ranoj fazi rata, tadašnji ministar obrane Ben Wallace upozorio je da bi Britanci bez vojne obuke bili od male koristi ukrajinskoj vojsci.
Stranci koji se žele pridružiti Azovu moraju proći strogu provjeru, uključujući intervjue u Kijevu, za koje je Karl rekao da uključuje psihološku procjenu "i poligrafski test, kako bi se provjerilo da ne rade na tajnom zadatku za ruske specijalne snage".
Početna obuka trajat će dva do tri mjeseca, čak i za one s vojnim iskustvom, u grupama od oko 80 kako bi ih se pripremilo za ukrajinskog bojište, gdje se intenzivno koriste bespilotne letjelice i artiljerija. "Obuka nekih vojnika u Evropi nije se mnogo promijenila od Drugog svjetskog rata", naveo je Karl.
Nakon obuke očekuje se da će se oni koji žele ostati pridružiti jurišnim odredima. Karl je priznao da će regruti na kraju biti stavljeni u opasne situacije. "Stvarnost može biti prilično loša, to je rat", poručio je.
Azov sada djeluje u blizini Torecka na istoku Ukrajine, razrušenog grada podijeljenog između sukobljenih strana. Strahuje se da će se situacija na cijeloj fronti pogoršati za Ukrajinu jer bi novoizabrani američki predsjednik Donald Trump mogao ograničiti ili prekinuti dotok američke vojne pomoći u sklopu svojih nastojanja da okonča rat.
U prošlosti su se postavljala pitanja o učinkovitosti Internacionalne legije, namjenske jedinice za strane borce na početku rata. Pojavile su se čak optužbe za korupciju i loše vodstvo koje je dovelo do velikih žrtava.
Međutim, Azov je jedna od najpopularnijih jedinica kojima se Ukrajinci pridružuju, iako je spremnost civila da se pridruže vojsci opala. Smatra se da je bolje vođena od ostalih brigada i poznata je po svojoj beskompromisnoj borbi.