Foto: bhrt

Iako su cijene stanova u Bosni i Hercegovini u stalnom porastu, potražnja za nekretninama ne opada. Životni standard kod nas je u sukobu s ponudom i potražnjom stanova. Unatoč krizi i besparici, ekonomisti i agenti za nekretnine ne predviđaju pad cijena stanova, piše BHRT.

Osiromašeni kućni budžeti, a stanovi nikad skuplji. U Bosni i Hercegovini stanovi od 70 četvornih metara prodaju se za pola milijuna maraka. Građanima nije jasno odakle ljudima novac za kupnju preskupih nekretnina koje se prodaju i prije početka gradnje.

Cijene stanova u Banjaluci posljednje tri godine konstantno rastu. Kreću se od 3300 do 6000 maraka po četvornom metru. Još veći rast agent za nekretnine predviđa zbog povećanja minimalne plaće, što će se, kaže, lančano odraziti na cijene građevinskog materijala i druge troškove.

“Imamo klijente iz drugih gradova, ima dosta dijaspore, a oni kupuju stanove od 40 do 50 kvadrata, kao vid ulaganja. “Dvosobni stanovi do 60 kvadrata su za parove i obitelji”, kaže Aleksandar Vuković iz jedne banjalučke agencije za nekretnine.

U  Sarajevu raste potražnja za stanovima , iako cijena kvadrata doseže vrtoglavih 7.000 maraka. Mladi parovi uglavnom kupuju stanove na Dobrinji, dok klijenti koji žele investirati kupuju stanove u centru grada, kažu u sarajevskoj agenciji za nekretnine.

“Najatraktivnije lokacije su Stari grad, Centar i Novo  Sarajevo , a tamo je i najveća cijena kvadrata, od 3.500 do 7.000 maraka. ” “Najtraženije su garsonjere i jednosobni stanovi od 30 do 50 kvadrata i oni se i najbolje prodaju”, kaže Berin Kumro iz jedne agencije za nekretnine u Sarajevu.

Najbolje agregatno stanje novca i najstabilnija imovina je ulaganje u nekretnine. Cijena stanova neće padati, samo može doći do kratkotrajnog zasićenja i stagnacije potražnje u jednom trenutku, smatra ekonomist Aleksandar Ljuboja.

“Fenomen današnjice je da se traži više stambenog, a znatno manje proizvodnog i poslovnog prostora. Visoke cijene se postižu na takozvanim atraktivnim lokacijama koje su simbol prestiža u društvu u kojem je dominantan materijalistički sustav vrijednosti”, kazao je Ljuboja za BHRT.

S druge strane, mnogim je parovima kupnja stana od 45 četvornih metara nemoguća misija. Primjerice, za kredit od 170.000 maraka uz povoljnu kamatu mladi bračni parovi idućih 16 godina moraju izdvojiti cijelu prosječnu plaću od 1400 maraka.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )