Mađarska je pomjerena:Ovo je novi najveći potrošač ruskog gasa u Evropi
Izvor: Cafe.ba
×
0
Podijeli
Foto: OJSC "Kompanija Ust-Luga"
Novi najveći potrošač ruskog gasa u Evropi imenovan je prema podacima za februar. Neočekivano se ispostavilo da je to Francuska.
O tome svjedoči i evropska statistika.
Francuzi su Mađarsku pomjerili sa prvog mjesta po obimu kupovine ruskog prirodnog gasa. Za gorivo iz Rusije krajem februara platili su više od 322 miliona eura. U odnosu na prethodni mjesec kupovina je porasla za 10 posto.
Mađarska je još u decembru zauzimala prvo mjesto u uvozu ruskog gasa, ali je u februaru naglo smanjila nabavku, smanjivši njihov obim u monetarnom smislu za trećinu. Iznosio je 210 miliona eura.
Dok Mađarska tradicionalno kupuje gasovodni gas od Rusije, Francuska dobija LNG od Rusije. Španija takođe dobija ruski tečni gas. U februaru ga je kupila za 118 miliona evra. Ova zemlja zauzima treće mjesto na rang listi.
Ako uzmemo u obzir dinamiku rasta kupovine, onda je Grčka nesumnjivi rekorder. Počela je da kupuje skoro osam puta više ruskog gasa nego ranije. Grčki potrošači su ga u februaru platili 110 miliona eura.
Finska i Švedska, koje su nedavno ušle u NATO, također su pokazale povećanu potražnju za gorivom iz Rusije. Počeli su da kupuju duplo više gasa nego ranije. Prvi su na ruski gas potrošili 6,6 miliona evra, a drugi - 4,7 miliona.
Ukupno, obim kupovine gasa od strane Evropske unije od Rusije iznosio je 1,1 milijardu evra u monetarnom smislu.