Foto: Nezavisne/Tanjug/AP

Ako je Donald Tramp pobjednik na američkim predsjedničkim izborima, onda je milijarder Ilon Mask, koji je na republikanskog kandidata uložio sve, odmah do njega.

Najbogatiji čovjek na svijetu proteklih se sedmica besmomučno bacio u kampanju bivšeg predsjednika, pratio ga je na skupovima i izlazio na pozornicu kako bi ga branio, posebno u Pensilvaniji. Uložio je više od 100 miliona dolara u kampanju i nije se libio koristiti svoju društvenu mrežu X kao poligon za Trampove poruke, posebno o migracijama.

Njegov tim organizovao je čak i lutriju i nudio dnevno milion dolara registrovanim biračima u ključnim državama koji su pristali potpisati konzervativnu peticiju u korist slobode izražavanja i prava na nošenje oružja.

"Riskantni potez Maska odmah je urodio plodom, a u srijedu su porasle dionice Tesle, što mu je u jutarnjim satima donijelo 15 milijardi dolara", piše Forbes, prenosi Slobodna Dalmacija.

Mask bi trebao nagrađen mjestom u budućoj vladi. Novoizabrani predsjednik mogao bi ga zadužiti za temeljnu reorganizaciju savezne administracije, koristeći njegov agresivan pristup biznisu.

Mask i Tramp ne skrivaju bliskost. Mask je na X-u objavio fotografiju s Donaldom Trampom tokom izborne noći na Floridi.

Tramp je Masku u svom pobjedničkom govoru odao priznanje i opisao ga kao "supergenija".

Kako će zajedno raditi ove dvije živopisne i često neraspoložene ličnosti, koji su se prije nekoliko mjeseci jedva poznavali, tek treba vidjeti.

Neki smatraju da je njihov odnos osuđen na propast jer obojica imaju golem ego. Drugi vjeruju da Tramp poštuje bogatstvo i uspjeh milijardera rođenog u Južnoj Africi.

"Sjedinjene Države su nacija graditelja. Uskoro ćete moći slobodno graditi", obećao je Mask na X-u, uz retuširanu fotografiju koja prikazuje kako unosi umivaonik u Bijelu kuću.

Pojavio se u sjedištu Twittera s umivaonikom u rukama kako bi simbolizirao svoju odlučnost da radikalno transformiše firmu. Čim se akvizicija zaključila, smijenio je menadžment, a potom i hiljade radnika.

Očekuje se da će Mask preuzeti kormilo novog ministarstva "učinkovitog upravljanja", a glavni cilj biće smanjenje saveznog proračuna za 2.000 milijardi dolara, koji sada iznosi 7.000 milijardi dolara.

Mask je govorio da u Vašington želi uvesti isti "tvrdi" pristup kao u svojim firmama, a obećao je "humano i pošteno" postupanje prema pogođenim saveznim radnicima, uključujući otpremnine u visini dvogodišnje plate.

"Moramo značajno smanjiti javnu potrošnju i moramo nagovoriti ljude da rade na produktivnijim pozicijama u privatnom sektoru", objašnjavao je Mask na X-u nekoliko sati prije Trumpove pobjede.

Ali, njegova bliskost predsjedniku povećava rizik od mogućih sukoba interesa za njegove firme, posebno tehnologija autonomne vožnje koju je razvio Tesla.

Regulatori istražuju ovo nakon što je Tesla učestvovao u nekoliko saobraćajnih nezgoda uprkos uvjeravanjima iz firme da je tehnologija spremna.

Njegovo imenovanje u Trampovu vladu moglo bi uticati i na aktivnosti SpaceX-a i odnose s NASA-om, kojoj je njegova firma postala ključni partner.

Tramp je u pobjedničkom govoru hvalio tehnička dostignuća SpaceX-a, posebno spektakularno odvajanje prvog stepena njegove megarakete Starship u oktobru, što je otvorilo put za novu upotrebu ovog lansera.

"Spuštala se i spuštala, mogli smo vidjeti kako vatra gori i rekao sam si: To mora biti Ilonova (raketa), samo Ilon to može", uvjeravao je novoizabrani predsjednik.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )