Foto: Cafe.ba

Milan Radović, zamjenik predsjednika Srpske demokratske stranke (SDS), ističe da očekuje da će u narednom periodu Srpska demokratska stranka da se vrati na nivo koji zaslužuje, kao stranka koja je stvorila Republiku Srpsku.

Narodni poslanik Radović, inače doktor ekonomskih nauka, u intervjuu za Cafe.ba, otvoreno je iznio svoje stavove o trenutnom ekonomskom, zdravstvenom i političkom stanju u Republici Srpskoj i BiH, njegovim očekivanjima od predstojećih izbora, te brojnim drugim aktuelnim temama.


Pandemija je zadala snažan udarac na zdravstvo, ali i na sektor ekonomije kada govorimo o RS, ali i cijelom svijetu. Budući da ste ekonomista, kakva su Vaša očekivanja kada je riječ o oporavku privrede Srpske?

RADOVIĆ: Prije svega, to trebamo posmatrati iz dva ugla. Prvi je ugao izvoznika, odnosno privrednika koji izvoze svoje robe i usluge, što opet zavisi od kretanja na evropskom i svjetskom tržištu. Što se tiče unutrašnjih prilika, mislim da će oporavak biti malo duži, s obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo. Mi smo imali određenu pomoć Vlade, međutim, ona nije dovoljna za privrednike sigurno. Evo, vidimo sada u Srbiji, predsjednica Vlade, gospođa Ana Brnabić, izjavila je da oni traže način da pomognu onima koji su imali pad aktivnosti, naravno i odlukama i mjerema koje je njihov Krizni štab donosio. Mi tu nemamo konkretnu akciju i ja očekujem da bi Vlada trebala u narednom periodu da iznese neki program koji bi pomogao tim subjektima odnosno kompenzovao ono što su oni izgubili uvođenjem mjera, bar na neki način.


Koje privredne grane su izgubile najviše?

RADOVIĆ: Generalno, mislim da je turizam dosta izgubio, zatim ugostiteljstvo, hotelijerstvo, izvozne kompanije su sigurno imale pad aktivnosti, osim kompanija koje proizvode resurse Republike Srpske, kao što je električna energija, bez koje se ne može. Sektor koji se odnosi na metalne rude sigurno nije imao većih problema. Mislim da je prerađivačka industraija sigurno radila u manjem kapacitetu i tako dalje. 


Da li ste zadovoljni efektima i načinom na koji su se aktuelna vlast u RS i BiH uhvatile u koštac sa situacijom u vezi sa virusom korona?

RADOVIĆ: Moglo bi se reći da vlast generalno u ovom momentu nema prolaznu ocjenu. U početku su reakcije bile kao u zemljama u okruženju, a kako je vrijeme prolazilo, mjere su bile sve manje adekvatne i nisu doprinijele da se ova situacija prevaziđe, kako u ekonomskom, tako i u zdravstvenom sistemu. Tu treba naravno izdvojiti zdravstvene radnike koji su imali pacijente, borili se sa koronom i neki od njih nažalost i sami su stradali. Znači, zdravstveni sistem je uspio da se održi. Međutim, kada je u pitanju dio koji se odnosi na vakcinaciju, tu je zaista situacija u kojoj se nalazimo vrlo loša. Kolektivni imunitet se može steći samo vakcinacijom, a mi vidimo da nemamo ni približno vakcina da zaštitimo svoje stanovništvo. Tu zaista ocjena nije prolazna i zakazali su svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini i u Republici Srpskoj. Ide se po svijetu i traže donacije. Mislim da je bilo efektnije da se tačno odredi potreban iznos sredstava, da se donesu adekvatne odluke i da se ta vakcina plati i skuplje, jer nas nema mnogo kao stanovništva, kako bi se stanovništvo zaštitilo. Kao što je recimo uradio Izrael. 




Kako generalno posmatrate mjere koje su bile na snazi? Podsjetiću Vas da smo imali proteste i u Sarajevu i u Banjaluci, gdje su na ulicu izašli ugostitelji. Imamo i danas bunt muzičara, koji ne mogu da rade, dok neke fabrike na jednom mjestu okupljaju i po 1.200 radnika.

RADOVIĆ: Upravo to je dobar primjer. Vi gdje god odete u inostranstvo, mjere su mnogo drugačije, osim lockdowna. Vi možete primijeniti lockdown ako ćete nadoknaditi ljudima izgubljenu zaradu, odnosno ako ćete ih materijalno obezbijediti. Mi primjenjujemo lockdown, a nismo obezbijedili ljudima pomoć odnosno ono što njima pripada da bi preživjeli. Evo, konkretno, muzičari. Oni su trebali da dobiju neku minimalnu platu za period kad ne mogu da rade. To je mjera države. I, na neki način, država će to morati da kompenzuje. Tim ljudima je uskraćeno pravo na rad. S druge strane, zemlje koje su otvorene, one imaju konkretne mjere. Znači, recimo u ugostiteljskim objektima, propisan je maksimalan broj ljudi i svaki drugi sto je odvojen, tako da nemate kontakt. A kakva je razlika, upravo ovo što ste Vi rekli, da neko sjedi u restoranu i da radi u fabrici, gdje je 1.200 ljudi? Mislim da su mjere ishitrene. Svaka država treba da donese mjere u skladu sa svojim mogućnostima i u skladu sa situacijom u kojoj se nalazi. Recimo, pustite da Jahorina radi i da se gore skijaju hiljade ljudi, a onda kaznite ljude koji su sve vrijeme poštovali mjere, kako ste ih pooštravali. I onda zatvorite sve. Nije problem ni skijalište, ali mjere se ne mogu donositi selektivno. 


Na sceni imamo sve više opozicionih partija koje su pristupile vašem opozicionom bloku. Kakvo je stanje u tim, manjim opozicionim partijama, da li neke od njih trebaju reset, da li trebaju krenuti ispočetka, da li vuku repove koji sada možda nisu dobri za opoziciju?

RADOVIĆ: Znate kako... Generalno, ono što sam ja rekao kad sam došao u SDS, a mislim da bi to trebao biti princip, jeste da se uradi jedna zajednička platforma, gdje bi se izdefinisali principi i osnovni segmenti ekonomsko-socijalnog programa. Mi stalno pričamo o ekonomiji, socijalnom programu, a s druge strane imamo predstavljanje podataka od strane Vlade kao da je sve dobro. Situacija nije dobra, gledano i ekonomski i socijalno i zdravstveno i privredno. Apsolutno, pozicija u kojoj se mi nalazimo zahtjeva da opozicija istakne određeni program koji bi se predstavio građanima da pokažemo da može bolje od ovog.


Ima li opozicija taj program?

RADOVIĆ: Pa, evo, ja ću reći da SDS radi na onom što sam ja rekao, a to je jedna platforma, prije svega ekonomsko - socijalna, ali naravno i politička. Pogledajte kako aktuelna vlast dira u nacionalna osjećanja po pitanju iskazivanja nekog vida samoopredjeljenja, što je nemoguća misija. Mi to dobro znamo. I kad god postoji problem, oni govore "Mi ćemo se odcijepiti". Međutim, problemi su dublji.  Republika Srpska ima politički okvir, ima pravni okvir, ima ustavni okvir u okviru BiH i to je ono čega mi trebamo da se držimo. Ključno je pitanje gdje mi vidimo Republiku Srpsku za 10 godina, sa kojim ekonomskim i privrednim kapacitetima i sa koliko stanovništva. Koji su to univerzitetski gradovi, koji se gradovi trebaju razvijati, kakva nam je demografska politika? Znači, apsolutno je to izostalo i to je ono na čemu mi insistiramo. Kakav nam je položaj boraca? Šta ćemo sa prosvjetom, sa policijom, kako podići stepen profesionalizacije naše policije, koja je ključni dio sistema unutrašnje bezbjednosti i spoljnje bezbjednosti Republike Srpske... Znači, ta pitanja mi želimo da kandidujemo. Koji su to reformski zakoni koje mi trebamo donijeti da bi išli prema Evropskoj uniji? Svako ko kaže da je EU prošlost ne govori istinu. Mi smo dio EU i moramo tako da se ponašamo. A to od nas zahtijeva određene stvari koje treba da uradimo, u smislu vladavine prava, borbe protiv korupcije, sistema i načina zapošljavanja, promjene sistema javnih nabavki, bez favorizacije preduzeća koja su bliska vlasti. Znači, mnogo stvari ćemo mi ponuditi sigurno, gdje želimo da pokažemo da se može bolje, da se može povećati prosječna plata i prosječna penzija. Sada nam je prosječna penzija 40 odsto prosječne plate što je neprihvatljivo. Penzionerima treba da se poboljša položaj u smislu određene njege i prava na banjski turizam, mi imamo te kapacitete. Znači, jedan širi spektar programa koji mi želimo da uradimo kako bismo rekli i pokazali građanima da postoje bolja rješenja od ovih koja su sada. 


U novembru prošle godine ste se pridružili SDS-u, a prethodno ste bili samostalni poslanik u Narodnoj skupštini RS. Na šta ste do sada stavili akcenat Vašeg djelovanja u SDS-u?

RADOVIĆ: Ja sam dobio zadatak prije svega da konsolidujem SDS u Izbornoj jedinici tri. Tamo gdje treba. Mi imamo dobre odbore u Kotor Varošu, Čelincu. Konsolidaciju trebamo prije svega u Banjaluci, i taj proces uspostavljanja organizacije smo završili imenovanjem povjereništva, a sljedeći korak je da to povjereništvo raširi mrežu naše organizacije po gradu Banjaluci i okolini. Imamo mi ljude za to, imamo i način na koji ćemo se organizovati. Znači, mi radimo na tome. Sljedeća faza u okviru Izborne jedinice tri jeste konsolidacija koja se odnosi na Mrkonjić Grad, Šipovo, Ribnik i Kneževo i dosta su na tome radili gospođa Ivanka Marković i gospodin Nedeljko Glamočak. Oni su dobili taj zadatak, s obzirom da je zaista velika izborna jedinica. Ja sam još od strane Predsjedništva imenovan da na neki način pomognem u reorganizaciji Prijedora, zajedno sa gospodinom Miličevićem. On i ja smo se obavezali našem članstvu u Doboju da ćemo doći da pomognemo. Ono što je dobro, jeste da se stranka dobro konsoliduje, brzo. Vidjeli ste da ima i dosta pozitivnih pomaka. Ja očekujem u narednom periodu da će Srpska demokratska stranka da se vrati na nivo koji zaista zaslužuje, kao stranka koja je stvorila Republiku Srpsku, i da Srpska demokratska stranka mora da ponudi program kojim će iskazati spremnost da preuzme odgovornost da se Republika Srpska ekonomski i reorganizuje i revitalizuje u svakom slučaju. 


Za protekle lokalne izbore opozicija je ostvarila dobar rezultat u brojnim lokalnim zajednicama u RS. Kakva su Vaša očekivanja od predstojećih, opštih izbora? 

RADOVIĆ: Prije svega, hoću da kažem jednu stvar, a to je da Srpska demokratska stranka ima potencijal i kadrove. Mislim da sama naša organizacija mora da bude dinamičnija i to je sad, vidjeli ste, već mnogo bolje. Ti izbori su nas nekako odvukli do kraja godine. Ali sada vidite da stranka radi punom parom. Evo konkretno, resorni odbori su dobili zadatke koje će raditi, Predsjedništvo se veoma često sastaje i daje zadatke. Znači, u narednom periodu, do nas je, do naše organizacije. Ali i do građana Republike Srpske. Naše je da im prezentujemo da ovo što mi nudimo jeste jedna dobra politička alternativa u političkom životu Republike Srpske. Tu se moramo osloniti i oslonićemo se na Partiju demokratskog progresa, koja je manja stranka od nas osim u Banjaluci, gdje imaju odličan rezultat i gospodin Draško Stanivuković radi dobar posao. Mi imamo u Bijeljini našeg gradonačelnika za kog se može reći da se jako bori i trudi i da ima odlične ideje. Vidjećete u narednom periodu da će to biti zaista veoma dobra ponuda. Posavina, zajedno sa Teslićem, gdje se gospodin Miličević već dugo godina bori sa aktuelnom vlašću je za pohvaliti, vidjeli ste, prave se i neke skupštinske većine. Ja sam optimističan, zato što, prije svega, SDS kadrovski i organizaciono, ima potencijal da preuzme orgovornost, zajedno naravno sa PDP-om. Tu je i DNS, koji ima organizaciju u gotovo svim opštinama u Republici Srpskoj. Vidjećemo šta su njihova očekivanja od budućeg nekog opozicionog bloka. Ono što je činjenica jeste da su se stekli uslovi da ova vlast ode i da narod shvati da postoji druga alternativa, da u politici nisu svi isti i da opozicija može da ponudi značajne kadrove i značajan program.


Podsjetio bih još da su neki već rekli da imaju svoje želje kada su u pitanju određene funkcije kada govorimo o predstojećim izborima. Kakav je Vaš komentar na to?

RADOVIĆ: Ja ću reći koji je stav SDS-a. SDS će ponuditi svog kandidata za jednu od dvije funkcije. Takav je dogovor sa PDP-om. Mislim da PDP-u i SDS-u to prirodno pripada, s obzirom na opoziciono djelovanje i na političku snagu. Ono što je moj lični stav, jeste da opozicija mora dati najbolje kandidate koji mogu da pobijede svoje protivkandidate iz vladajućeg bloka. Mislim da se to jednostavno rješava tako što bi se uradilo sveobuhvatno istraživanje ili nekoliko njih, gdje bi se vidjelo koji kandidati su prepoznatljivi i koji mogu da odnesu pobjedu kada izađu na crtu kandidatima koje će predstaviti vladajuća koalicija.


Da li Vi imate ambiciju za jednu od tih funkcija?

RADOVIĆ: Vjerujte, ja se više držim struke, ja sam doktor ekonomskih nauka i više me zanima ekonomija. Nismo zaista razgovarali o tome. Opet kažem, istraživanja će pokazati koji kandidati mogu da pobijede ovu vlast. I to je najvažnije. Ne treba da bude sujete, ne treba da se neko osjeti manje vrijednim. Prije svega, da bi se promijenilo stanje, treba da pobijede naši kandidati. Ja mislim da postoji raspoloženje u narodu. A onda naravno postoji i drugi dio koji se odnosi na formiranje izvršne vlasti, a što je veoma značajno za period koji dolazi. Ja mislim da ima potencijala u opoziciji za sve funkcije, i po struci i po profesionalizmu i po kompetentnošću i po odnosu prema sadašnjoj situaciji. Tako da nije upitno, ukoliko opozicija zbije redove, izađe sa programom, ja sam siguran da može da se ostvari značajna pobjeda. 


Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )