Foto: Pixabay

Da vas neko pita gdje je izmišljena pica, na prvu loptu vjerovatno biste rekli u Italiji. Ali, prevarili biste se.

Omiljeni "italijanski" specijalitet uopšte nije italijanski. Smislili su ga, još u antičko doba, Grci, manje-više čim su usavršili "tajnu" miješanja brašna s vodom. Ta "prapica" bila je pljosnati hljepčić koji se pekao ispod užarenog kamena, a drevni "pica-majstori" premazivali su ga uljem pomiješanim sa začinima.

Izgled kakav nam je danas poznat, poprimila je vjerovatno tek negde krajem 16. ili početkom 17. vijeka, kada je iz Amerike u Evropu stigao paradajz, bez kojeg danas picu ne možemo da zamislimo.
 
U 18. veku, ova "pogača premazana sosom od paradajza" stiže do Napulja, u Italiji, i vešti trgovci namirisali su potencijal. Pica je, već tada, pod tim imenom, počela da se peče i prodaje po trgovima.

Bila je deblja nego ova koju danas pravimo, i bila je odličan način da sirotinja zavara glad - debelo reš pečeno tijesto premazano tankim slojem sosa od paradajza. Ukusno i jeftino. I, moglo je na tome i da ostane, da 1889. godine kraljica Margarita nije posetila Napulj i videla da mnogo ljudi jede nešto njoj nepoznato. Bila je radoznala, ali, pošto obroci koji su dobri za seljake nisu dovoljno dobri i za jednu kraljicu, dvorski kuvar je odlučio da picu prilagodi kraljevskim nepcima.
 
Na tijesto je stavio paradajz, mocarelu i svjež bosiljak, navodno inspirisan bojama italijanske zastave (crvena, bela i zelena). To je, naravno vjerovatno samo romantizovana verzija, pošto je mnogo vjerovatnije da je kraljevski kuvar na novo jelo koje je kraljica trebalo da proba stavio - provjerenu kombinaciju sastojaka. Pica je, naravno, dobila ime Margarita (sasvim prikladno). I, tako je sve počelo...
 
 
Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )