Priprema jaja na bilo koji način vjerovatno zvuči kao najlakše što u kuhinji možete napraviti, ali većina bi se iznenadila da zna koliko čestih greški ljudi ponavljaju, a zbog kojih im jaja nikad ne ispadnu kako bi htjeli.
Zato je nekoliko profesionalnih kuvara podijelilo svoja znanja i savjete o spremanju jaja na razne načine - i o najčešćim greškama.
"Bez obzira na to na koji način želite spremiti jaja, ključno je baratati pravom temperaturom, a to možete samo ako shvatate koji biste krajnji rezultat htjeli postići" rekao je Nik Korbi iz Egg Shopa.
Čak i ako usred pečenja shvatite da je npr. tava prevruća, uvijek je možete nakratko maknuti sa vatre pa opet vratiti.
Jaja na oko:
Greške: Pretjerano skuvano žumance, premalo obrađeno bjelance i prečesto miješanje jaja dok se peku.
Rješenje: Pecite jaja malo duže na niskoj temperaturi i po potrebi nakratko poklopite tavu.
Kulinarski ekspert sa Instituta za kulinarsko obrazovanje Frank Proto jaja peče na nižoj temperaturi da se bjelance ispeče, a žumance ostane tekući.
Prvo počinje na srednje jakoj vatri s uljem ili maslacem u tavi, čak i ako se jaja ne lijepe za tavu, jer će im to dati dodatni okus.
"Razbijte jaja nad tavom i jednostavno ih pustite da se peku. Mnogi ih bez pravog razloga počnu miješati i premještati s jedne strane na drugu što ih uništi, samo ih pustite da se peku" kaže Proto, koji tako spremljena jaja najradije začini samo s malo soli i bibera.
Kuvar kaže i kako mnogi dok prave jaja na oko predugo na tavi ostave poklopac zbog čega se i žumance skuva, a ne bi trebalo.
"Žumance bi trebalo da bude mekano, pa ostavite da se peku dok bjelance nije gotovo, bez poklapanja, što samo dodaje paru", objasnio je za Haf Post.
Kajgana
Greške: Prekuvavanje i pogrešan način miješanja.
Rješenja: Maknite jaja sa peći dok su još "vlažna", a tokom kuvanja stalno miješajte velikim pokretima i okrećite.
"Mekanu kajganu najlakše je dobiti na laganoj vatri uz stalno miješanje i prevrtanje", kaže Proto i dodaje da nikad ne treba da je pečete na jakoj vatri i da ne zaboravite miješati. Takođe preporučuje da pričekate da je kajgana gotova, a onda dodate so.
"So će izvući vlagu iz jaja tokom procesa kucanja, što će uništiti teksturu kajgane" kaže.
(Tvrdo) kuvana jaja
Greške: Pucanje jaja kad se stavljaju u lonac, prekuvavanje i nespretno guljenje.
Rješenja: Jaja odmah stavite u vruću vodu, a kad su gotova stavite ih odmah u "hladnu kupku".
Pristupi se ovdje poprilično razlikuju od jednog do drugog kuvara, ali svi su se složili da bez obzira na to da li ih stavljate u hladnu ili u proključalu vodu, nakon kuvanja ih treba potopiti u hladnoj vodi da im se ljuska kod guljenja lako odvaja, bez pucanja. Autorka i stilistkinja za hranu Andrea Slonecker podijelila je svoju isprobanu metodu.
"Sve što trebate je pustiti da voda proključa, smanjiti vatru na lagano, ubaciti jaja, a onda ih kuvati 12-13 minuta, zavisno od toga koliko ih imate u loncu", rekla je Sloneckerova.
Omlet
Greške: Prekuvavanje i dodavanje sirovih punjenja.
Rješenja: Omlet izvadite iz tave dok je unutrašnjost još vlažna, a prethodno pripremite nadjev, npr. gljive i luk.
Iako se možete "izvući" s komadom sira koji se topi u sredini, kuvari napominju da bilo kakvo punjenje koje želite dodati omletu da se još malo zajedno prepeče, treba da bude prije toga dopola obrađeno.
Kao i obično s jajima, i kod omleta je prekuvavanje uobičajena zamka.
"Treba ga prestati peći dok su jaja još malo vlažna jer će se i nakon što maknete sa tave ona još 'peći'", kaže Sloneckerova i dodaje kako joj je zanimljivo da gotovo svi prepreku jaja na oko i omlet.