Foto: N1

Studenti psihologije u Sarajevu, tačnije Udruženje studenata psihologije SINAPSA, organizuje mirni skup "Jedan svijet, jedna borba" u znak podrške studentima u Srbiji. Okupljanje je danas, 26. decembra, ispred Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu sa početkom u 12 sati.

“Jedan svijet, jedna borba” je slogan pod kojima se odvijaju protesti u Srbiji, ali i svim drugim zemljama regije koje su odlučile pridružiti se i podržati studente te susjedne zemlje koji nastoje skupovima ostvariti pravdu za žrtve nesreće u Novom Sadu kada je 1. novembra u urušavanju nadstrešnice na Željezničkoj stanici poginulo 15 osoba.

Na skupovima trenutno prednjače studenti koji su organizovali prošle sedmice ogromne proteste u Srbiji u kojima je učestvovalo više od 100.000 ljudi.

Uprkos pritisku vlasti i vladajućem režimu, studenti se u toj državi ne predaju i nastoje istjerati svoj cilj – privesti odgovorne pred lice pravde.

Iako u našoj državi socijalni bunt građana nije na zavidnom nivou, a pogotovo je na sceni prisutna letargija mladih, neki od njih su odlučili podržati kolege, međutim, neki od njih su u programu na N1 istakli da su svjesni da i u BiH ima problema, ali da su ovakvi protesti dobar temelj da se krene u njihovo rješavanje.

Nedžla Čolo, predsjednica udruženja studenata psihologije SINAPSA podržala je skupove u Beogradu i kazala kako je vrijeme da se pokrenu i mladi u BiH.

“Smatramo da imamo i svojih problema koje treba riješiti. Skup je dobar temelj da se krene”, navela je.

Andrej Madunić, član UO Sinapse i predsjednik Vijeća mladih Kantona Sarajevo istaknuo je da znaju dosta mladih iz Srbije.

“Mi već dugo pratimo šta se dešava. Znamo dosta ljudi koji su tamo. Nije se desilo preko noći. Moramo izgraditi takav odnos društvene odgovornosti. Jako je bitno kada razmišljamo o svemu da ne idemo previše u negativne komentare. Mi smo svi na istoj strani. Treba skupa da donosimo promjene. Moramo graditi opću kulturu. Hajmo izlaziti svi na proteste”, kazao je za N1.

Poruka ove grupe studenata je da je ovo tek prvi korak ka stvaranju otvorenijeg dijaloga i jačanja zajednice kako fakulteta i univerziteta, tako i lokalne zajednice. Smatraju da je važan glas mladih kako bi se promjene pokrenule.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )