Foto: Pixnio
Prije četiri godine, arheolozi sa Univerziteta u Zadru naišli su na nevjerovatno otkriće, kod zapadne obale Korčule.
Sve je urađeno u sklopu istraživanja potopljenog neolitskog lokaliteta Soline na poznatom ostrvu, a naučnici su odlučili da podrobnije ispitaju detalje primjećene na satelitskim snimcima, prenosi "Folder.dnevnik.hr".
Spremili su opremu i zaronili, ne sluteći šta mogu pronaći, a onda se dogodilo nešto što je iznenadilo i arheologe.
Ispod naslaga morskog mulja pronašli su ostatke puta, starog 7.000 godina, koji je spajao potopljeno praistorijsko naselje hvarske kulture s obalom Korčule. Izgrađen je od pažljivo složenih kamenih ploča i širok četiri metra.
Inače, pomenuto naselje je datirano oko 4.900 godina p.n.e, a nakon radiokarbonske analize drveta pronađenog u ranijim istraživanjima.
"Ljudi su hodali ovom komunikacijom i to prije gotovo 7.000 godina", saopšteno je na Facebook stranici Univerziteta u Zadru.
Prvobitno se postavljalo pitanje da li je put djelo prirode, ali je istraživački tim pronašao keramičke predmete i kamene noževe, što navodi na zaključak da je riječ o ljudskoj tvorevini.
Arheološki tim je takođe istraživao i zemljište na suprotnoj strani Korčule, oko uvale Gradina. Ovo je dovelo do otkrića još jednog potopljenog naselja - na dubini od četiri-pet metara, slične konfiguracije kao na lokalitetu Soline.
Iako je potopljeni put pronađen 2021, zvanično je potvrđeno da postoji 2023, a otkriće je postalo globalna vijest. Proteklih dana, priča je iznova aktuelizovana u hrvatskim medijima, prenosi "Telegraf".