Foto: Printscreen
Misterija oko beluge koja je viđena uz obalu Norveške sa pojasom oko tijela napokon bi mogla biti riješena. Pripitomljena bijela beluga, koju su lokalni stanovnici prozvali Hvaldimir, dospjela je u centar pažnje prije pet godina usljed nagađanja da je riječ o ruskom špijunu.
Sada stručnjak za tu vrstu, dr Olga Shpak, za BBC tvrdi kako vjeruje da je beluga zaista pripadala vojsci te pobjegla iz vojne baze unutar Arktičkog kruga. Međutim, dr Shpak ne vjeruje da je beluga bila špijun; smatra da je bila obučavana za čuvanje baze i da je pobjegla jer je bila "huligan", prenosi Index.hr. Rusija je uvijek odbijala da potvrdi ili opovrgne da je beluga bila u vojnoj obuci. Dr Shpak, koja je u Rusiji istraživala morske sisare od 1990-ih do povratka u rodnu Ukrajinu 2022, izjavila je za BBC: "Za mene je to 100% sigurno." Tajanstvena beluga Tajanstvena beluga prvi je put privukla pažnju javnosti prije pet godina kada se približila ribarima uz sjevernu obalu Norveške. "Beluga je počela trljati tijelo o brod", rekao je jedan od ribara, Joar Hesten. "Čuo sam za životinje koje su, kada su u nevolji, instinktivno tražile pomoć od ljudi. Pomislio sam da je ovo jako pametna beluga." Prizor je bio neobičan jer je beluga bila vrlo pitoma, a te se vrste rijetko viđaju tako južno. Osim toga, nosila je pojas s nosačem za kameru, na kojem su na engleskom jeziku bile riječi "Equipment St. Petersburg."
Don’t forget to watch the premier of Secrets of the Spy Whale on @BBCTwo tonight at 9pm.
— OSF (@oxfordsf) November 13, 2024
Here’s a lovely clip of some beautiful moments shared between Hvaldimir and our contributor Linn as a little taster. pic.twitter.com/x47nzjfByq
Hesten je pomogao skinuti pojas s beluge, koja je potom otplivala do obližnje luke Hammerfest, gdje je živjela nekoliko mjeseci. Budući da nije znala da lovi ribu, oduševila je posjetioce gurkanjem u njihove kamere, a jednom je čak vratila mobitel. "Vrlo je očito da je ova beluga naučena da stavljati nos na sve što izgleda kao cilj, jer to radi svaki put", rekla je Eve Jourdain iz Norveškog istraživačkog centra za kitove. "Ali nemamo pojma u kakvom je okruženju bila, tako da ne znamo za što je bila obučena."
Rusi prepoznali Hvaldimira
Norveška, fascinirana pričom o belugi, organizovala je nadzor i hranjenje za Hvaldimira. Ime je dobila kao spoj norveške riječi za kita, "hval," i imena ruskog predsjednika Vladimira Putina. Dr Shpak, iz bezbjednosnih razloga nije htjela da otkrije imena svojih izvora iz Rusije, ali je rekla kako je ruska zajednica stručnjaka za morske sisare odmah prepoznala belugu kao "svoju" kada se pojavila u Norveškoj.
"Putem mreže veterinara i trenera do nas je došla poruka da im nedostaje beluga po imenu Andruha", rekla je.
Prema dr Shpak, Andruha/Hvaldimir prvi put je uhvaćen 2013. u Ohotskom moru na ruskom Dalekom istoku. Godinu dana kasnije prebačen je iz centra u vlasništvu akvarija u St. Petersburgu u vojni program na Arktiku, gdje su njegovi treneri i veterinari ostali u kontaktu.
"Vjerujem da, kada su počeli raditi u otvorenom moru i povjerovali životinji da neće pobjeći, jednostavno su ga izgubili," rekla je.
"Ono što sam čula od ljudi u komercijalnom akvarijumu, gdje je ranije boravio, je da je Andruha bio pametan i dobar izbor za obuku, ali istovremeno i malo kao huligan - vrlo aktivna beluga - pa ih nije iznenadilo što je prestao pratiti brod i otišao kuda je htio."
Rusija nikada nije zvanično komentarisala tvrdnje da je Hvaldimir/Andruha bio obučen od strane njihove vojske. No, Rusija ima dugu istoriju obučavanja morskih sisara u vojne svrhe.
Govoreći 2019. ruski rezervni pukovnik Viktor Baranets izjavio je: "Kad bismo ovu životinju koristili za špijuniranje, mislite li da bismo na nju prikačili broj mobilnog telefona s porukom ‘Molimo nazovite ovaj broj’?"
Priča nema srećan kraj
Nažalost, nevjerovatna priča Hvaldimira/Andruhe nije imala srećan kraj. Naučivši se hraniti, proveo je nekoliko godina putujući južno uz norvešku obalu, a u maju 2023. čak je viđen uz obalu Švedske. Potom je 1. septembra 2024. njegovo tijelo pronađeno kako pluta u moru, blizu grada Risavika na jugozapadnoj obali Norveške.
Je li duga ruka Putinove Rusije sustigla ovu odbjeglu belugu? Izgleda da nije. Iako su neke aktivističke grupe sugerisale da je kit upucan, norveška policija odbacila je tu teoriju. Kažu da ništa ne sugerišea da je ljudska aktivnost izravno uzrokovala smrt beluge. Obdukcija je pokazala da je Hvaldimir/Andruha umro nakon što mu se komad štapa zaglavio u ustima.