Foto: undefined
SARAJEVO - Članice Sjevernoatlantskog saveza prije nekoliko dana na Samitu u nizozemskom Haagu odlučile su da će u narednim godinama ići ka potrošnji od pet posto BDP-a svake članice za razvoj odbrambenih sistema i vojne industrije. Odluka članica NATO-a, donesena na inicijativu američkog predsjednika Donalda Trumpa, mogla bi imati i te kako pozitivne implikacije i na vojne industrije zemalja koje (još) nisu članice Saveza.
Svakako, jedna od tih država je i Bosna i Hercegovina. Domaća namjenska industrija među razvijenijima je u regiji, pa i na evropskom nivou. Još važnije od toga - svi proizvodi su odavno po NATO standardima. Povećanje potrošnje na odbranu moglo bi značiti dodatni izvor novca za bh. kompanije, ali i nova radna mjesta.
"Fokusirani smo na povećanje potrošnje. No, jednako važna poruka sa Samita je potreba veće proizvodnje. I, kao što ste rekli, neke partnerske države NATO-a u regiji Zapadnog Balkana imaju veoma razvijenu odbrambenu industriju. I ovo jeste prilika i za njih jer, kao što smo mogli vidjeti u prošlosti, odbrambena industrija članica NATO-a nekada ne može proizvesti dovoljne količine oružja. Ako neki od naših partnera budu dovoljno pametni, brzi i kvalitetni, ovo će im biti prilika za otvaranje novih radnih mjesta, te dodatnu saradnju, istakla je u razgovoru za "Oslobođenje" zamjenica generalnog sekretara NATO saveza Radmila Shekerinska.
Dodala je još i da će troškovi država članica za potporu partnerskim državama biti uračunati u nove budžete od pet posto BDP-a. Još jedna važna poruka sa margina Samita NATO-a dolazi od zvaničnika Alijanse, koji je za "Oslobođenje" potcrtao kako se Savez neće miješati u odluke članica o tome gdje će trošiti novac dok god se kupuje oprema koja je u skladu sa NATO standardima.
Ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Vedran Lakić navodi za "Oslobođenje" da entitetska namjenska industrija ima veliki potencijal, a strateški cilj je NATO certifikacija svih proizvodnih procesa. Tri kompanije su taj proces već okončale: "Ginex", "Pretis" i "AC-Unity". Certifikati su do sada dobijani putem vanjskih partnerstava.
"Sada želimo da taj proces prenesemo u Bosnu i Hercegovinu kroz jačanje domaćih institucija, koje će moći vršiti kodifikaciju i certifikaciju u skladu sa NATO pravilima. To uključuje i formiranje nacionalnog certifikacijskog tijela, na čemu radimo zajedno sa Ministarstvom odbrane BiH, te drugim partnerima. Ulaskom BiH u NATO kodifikacijski sistem i sticanjem statusa sponzorirane zemlje otvorena su vrata za izgradnju nacionalnog sistema koji će omogućiti našim kompanijama direktan pristup NATO tržištu, kao i dodjelu NATO brojeva za njihove proizvode. Ovo je velika šansa za našu namjensku industriju, jer NATO zemlje u narednih deset godina značajno povećavaju izdatke za odbranu", istakao je Lakić.
Zaključio je kako je cilj da Federacija BiH bude dio lanaca snabdijevanja, sa modernim, konkurentnim i NATO kompatibilnim proizvodima. Povećanje potrošnje država članica NATO-a na odbranu svakako će puno značiti kompanijama, ističe za "Oslobođenje" i direktor Fabrike namjenske industrije BNT iz Novog Travnika Besim Belegić.
Slično razmišlja i direktorica "UNIS-Ginexa" Dženana Turković Hodžić.
"Odluka NATO saveza o povećanju izdvajanja za odbranu svakako bi mogla donijeti značajne koristi i za kompanije poput 'UNIS-Ginexa' Goražde. Naši proizvodi, inicijalne kapisle, predstavljaju ključnu komponentu u municiji, a već ih koriste brojni proizvođači municije iz NATO zemalja. Da bi se municija mogla plasirati ministarstvima odbrane unutar NATO saveza, svi njeni dijelovi, uključujući i naše kapisle, moraju biti kvalifikovani prema NATO standardima. U prethodnom periodu uspjeli smo, posredstvom naših kupaca i putem ovlaštenih laboratorija u zemljama članicama NATO-a, kvalifikovati određene vrste proizvoda. Ovaj proces nam je otvorio vrata ka tržištima NATO saveza i omogućio stabilan plasman naših proizvoda, govori za naš list direktorica goraždanske firme.
Ističe kako je cilj, naravno, da nastave kvalifikaciju i drugih proizvoda iz svog asortimana, "što bi dodatno ojačalo našu poziciju na međunarodnom tržištu i doprinijelo rastu izvoza".
"U tom kontekstu inicijativa da se na teritoriji Bosne i Hercegovine uspostavi ovlaštena laboratorija za kvalifikaciju proizvoda po NATO standardima bila bi od izuzetne važnosti. Takva infrastruktura bi značajno olakšala i ubrzala proces certifikacije za sve domaće kompanije iz oblasti namjenske industrije. Tržište NATO zemalja mora biti strateški prioritet za sve fabrike namjenske industrije u BiH, jer ono nudi ogroman potencijal za rast i razvoj", naglašava Dženana Turković Hodžić.
Napominje i kako rast proizvodnje i prodaje može i te kako uticati na otvaranje novih radnih mjesta.
"Apsolutno. U prethodnom periodu realizovali smo značajne investicije s ciljem proširenja proizvodnih kapaciteta, što je direktno dovelo do rasta proizvodnje, povećanja prodaje, a samim tim i do zapošljavanja novih radnika. Zbog sve veće potražnje za određenim grupama naših proizvoda ovaj trend se nastavlja. Očekujemo dalji rast proizvodnje i prodaje, što će neminovno otvoriti prostor za dodatno zapošljavanje. Drugim riječima, razvoj poslovanja 'UNIS-Ginexa' direktno se reflektuje i na ekonomski razvoj lokalne zajednice kroz otvaranje novih radnih mjesta", zaključuje direktorica.
"I do sada je BNT svoje proizvode izvozio u zemlje članice NATO-a. Ali, ovo povećanje izdvajanja za naoružanje i vojnu opremu svakako će povećati te količine i mi prilično pripremamo u tom smislu naše kapacitete za veće količine koje možemo proizvoditi. U proteklom periodu smo značajno modernizovali našu opremu, zaposlili nove ljude i prilično spremni dočekujemo te nove situacije. Ukoliko bude vladala potražnja za našim proizvodima, jer treba voditi računa i o tome koji će se proizvodi tražiti, a mi znamo da su naša dva ili tri interesantna zemljama NATO-a, sigurni smo da će to povećanje značiti i porast potražnje za našim proizvodima. Sve će to imati za posljedicu i povećanje broja radnika i širenje kapaciteta", poručuje Belegić.
Aktuelni i traženi proizvodi BNT-a, navodi direktor, jesu haubice od 155 milimetara, 122 i 105, te sve vrste minobacača. Najavljuje i više novih proizvoda, ali nije želio ulaziti u detalje, poručivši da je uspjeh novog projekta tek kada on bude potpuno razvijen.