Foto: Depositphotos/shok-design

Tim molekularnih biologa, predvođenih Dejvidom Robertsonom sa Univerziteta u Edinburgu, analizirao je evolutivnu istoriju prethodnih oblika SARS-Cov-2 proučavanjem genoma nekoliko desetina virusa koji su mu najsrodniji.

Molekularni biolozi iz Kine, Sjedinjenih Država i Evrope svoje rezultate istraživanja objavili su u časopisu "Nature Microbiology", gde su uporedili genome nekoliko desetina virusa najsrodnijih virusu SARS-Cov-2.

Tada su otkrili da su se prethodni oblici virusa odvojili od zajedničkog evolutivnog stabla virusa kod slepih miševa pre 40 do 70 godina. Postoje otvorena evolutivna pitanja o nedavnom nastanku humanog koronavirusa SARS-Cov-2, uključujući ulogu vrsta rezervoara, ulogu rekombinacije i vreme odstupanja od životinjskih virusa.

Otkrivaju da sarbekovirusi - virusni podgenus koji sadrže SARS-Cov i SARS-Cov-2 - podležu čestim rekombinacijama i pokazuju prostorno strukturiranu genetsku raznolikost na regionalnom nivou u Kini. SARS-Cov-2 sam po sebi nije rekombinant nijednog sarbekovirusa otkrivenog do danas, a njegov motiv vezivanja receptora, važan za specifičnost humanih ACE2 receptora, čini se da je osobina predaka koja se deli sa virusima šišmiša, a nije stečena nedavno putem rekombinacije.

U decembru 2019. gro slučajeva upale pluća epidemiološki povezane sa pijacom živih životinja na otvorenom u gradu Vuhanu, provincije Hubej u Kini, lokalne zdravstvene službe u Kineskom centru za kontrolu i prevenciju bolesti, podigao je epidemiološku uzbunu. Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Nature Microbiology.

Analiza je pokazala da virusi koji su srodni SARS-Cov-2 žive u slepim miševima već mnogo decenija, piše RTS. Ovi virusi imaju zajedničko poreklo i sposobnost da zaraze ćelije sisara, što je olakšalo njihovo prenošenje na ljude, a to bi moglo ponovo da se desi u budućnosti, ističu naučnici.

Do odvajanja prethodnih oblika SARS-Cov-2 od zajedničkog evolutivnog stabla virusa među slepim miševima na jugu i jugoistoku Kine, došlo je u periodu između 1948. i 1969. godine, dok je do odvajanja kovida 9 i SARS patogena došlo kasnije, između 1952. i 1970. godine. Rezultati ovog istraživanja ukazuju da virusi SARS-Cov-2 cirkulišu u slepim miševima na jugu Kine preko pola veka, a njihova specifična struktura, koja im omogućava da se povežu sa receptorima na površini ćelija pluća nekoliko različitih vrsta, objašnjava zašto su dva slična virusa zarazila ljudsku vrstu i izazvala ozbiljne epidemije respiratornih infekcija.

Pratite Cafe.ba putem društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )