Foto: srpskainfo.com
Ako ova situacija sa mjerama proglašenim zbog virusa potraje duže, moraću radnicu da otpustm kojoj ne znam ni kako ću isplatiti martovsku platu, a dažbine državi neću moći plaćati dok posao ne krene.
Ovo za Srpskainfo priča Sanja V, frizerka iz Banjaluke koja je i vlasnica jednog frizerskog salona. Ona kao i sve njene kolege i gotovo sve ostale zanatlije trpi ogromne posljedice uzrokovane virusom korona.
Radnje i saloni su od ponedjeljka zatvoreni, jer se ne smije rizikovati zbog velikog broja kontakata sa ljudima. A biznis frizera, kozmetičara, cvjećara i ugostitelja zavise od dnevnog pazara.
Osim ovih zanatlija, na velikom udaru su još turizam, saobraćaj i dijelimično prerađivačka industrija.
Primjera radi, u BiH je, zbog stanja sa korona virusom, otkazano čak 850.000 noćenja u martu, aprilu i maju – pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore BiH.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković rekao je da će radnici u ovom sektoru biti privremeno van stroja, te da od narednih koraka zavisi da li će ostati bez posla.
Kaže da je prerano govoriti u kojoj mjeri se epidemiološka situacija u vezi sa virusom korona odrazila na privredu BiH i da Komora prikuplja te podatke.
On navodi da privednici iz cijele BiH sarađuju sa vladama i Savjetom ministara oko ekonomskih mjera od kojih su već neke dogovorene, a neke će morati biti donesene. Veoma je važno što transport robe među državama funkcioniše, doduše otežano.
Ipak, neke privredne grane u BiH manje pogođene situacijom u vezi sa novim virusom. Tako privrednici u lijevčanskim opštinama, prvenstveno poljoprivreda, metalska i drvna industrije rade ali su uslovi otežani.
Oni su preduzeli mjere na zaštiti radnika od širenja virusa korona, ali je problem u otežanoj nabavci sirovina i plasmanu gotovih proizvoda.
Savo Zrnić, direktor Drvne industrije “Zrnić” kod Srpca, kaže da nemaju dovoljno trupaca, jer je eksploatacija šume smanjena.
Takođe je i plasman namještaja ove industrije kupcima Mađarskoj, Austriji, Njemčakoj i Poljskoj otežan zbog problema u transportu.
– Sva naša preduzeća rade, naravno u skladu sa preporukama. Poljoprivrednici su na njivama, ali je najveći problem transport preko granica. To je usporeno i uzrokuje problem, naročito metalskoj industriji koja je vezana za inostarno tržište – kaže za Srpskainfo Zoran Adžić, načelnik Gradiške.
Radenko Reljić, načelnik Kozarske Dubice, rekao nam je da na području ove opštine privreda radi u skladu sa okolnostima.
– Osim zaštite radnika od širenja virusa, za nas je primarno pitanje proizvodnja – izjavio je dubički načelnik.
Sektor poljoprivrede takođe je sada primaran jer je period proljetnje sjetve koja se, prema navodima lijevčanskih ratara i povrtara, ne smije propustiti.
– Mi moramo da sijemo bez obzira na viruse i druge probleme, to je ključni posao. Sezonu ne smijemo propustiti, poslije je za nas kasno. Za sada imamo dovoljno sjemena, vještačkog đubriva i pogonskog goriva – kaže Velimir Gluvić, poljoprivrednik iz okoline Nove Topole gdje je sjetva krompira u punom jeku.
Pomoć privredi i radnicima
Privredna komora RS zatražila je, između ostalog, formiranje fonda za pomoć privredi, a zvaničnici u RS su to odobrili i najavili. Takođe, predvđene su određene olakšce IRB i komercjalnih banaka.
Istovremeno, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić upozorava da se plate ne smiju smanjivati, niti se radnici smiju otpuštati.
–U ovome je ključna uloga države koja mora da reaguje i zaštiti radnike. Ako treba, neka država odogodi plaćanje poreza, ali plate se ne smiju dirati – poručuje Mišićeva.