Foto: Tanjug/AP
BERLIN - Iznad vazduhoplovne baze na sjeveru Njemačke danima su nadlijetali dronovi i vjerovatno snimali. Ometači im nisu mogli ništa, a vojska nema dozvolu da puca. Njemački mediji prenose da se u toj bazi obučavaju ukrajinski vojnici.
List "Süddeutsche Zeitung" izvijestio je o više preleta bespilotne letjelice nad kasarnom u Švezingu nedaleko od Sjevernog mora i granice sa Danskom.
Incidente je potvrdilo i operativno zapovjedništvo Bundesvera u Berlinu agenciji AFP.
Minhenski list citira povjerljivi dnevni izvještaj kasarne prema kojem je od 9. do 29. januara evidentirano šest preleta. U pitanju su moderni dronovi kakve ne mogu kupiti obični građani.
Stvar je zanimljiva jer je Švezing baza njemačke protivvazdušne odbrane gdje se obučavaju njemački, ali i vojnici iz Ukrajine za korištenje protivvazdušnog sistema Patriot, prenosi Deutsche Wele.
Baza ima sredstva za ometanje bespilotnih letjelica, ali u ovom slučaju to nije imalo nikakvog učinka.
Letjelice su "sa upaljenim pozicionim svjetlima minutima lebdjele u mjestu", citira "Süddeutsche Zeitung".
Zato se sumnja da su u pitanju dronovi neke strane sile koji su se tu bavili špijunažom.
Problem je za njemački Bundesver što je tek u izuzetnim slučajevima ovlašćen da upotrijebi oružanu silu, što znači da im zapravo nije dopušteno da obore takvu letjelicu.
S obzirom na to da je i ranije bilo takvih letjelica nad njemačkim kasarnama i ključnim infrastrukturnim objektima u ovoj zemlji - bilo je preleta čak i nad američkom bazom u Ramštajnu - odlazeća njemačka vlada je u januaru željela da promijeni zakon i dopusti raketiranje.
Ali to još nije učinjeno i sada će promjena zakona vjerovatno čekati iduću vladu.
Utoliko je i ove slučajeve Bundesver tek mogao da prepusti civilnoj, kriminalističkoj kancelariji pokrajine Šlezvig-Holštajn kao prekršaj postojećih propisa u vazdušnom saobraćaju.
U izvještaju iz kasarne se navodi da nisu mogli da utvrde ko je upravljao letjelicama.
Vojna policija i Vojna kontraobavještajna služba (MAD) pretpostavljaju da ta osoba uopšte nije bila u Njemačkoj, nego su letjelice poletjele i bile upravljane sa nekog od brodova na Sjevernom ili Baltičkom moru.
Prema informacijama iz njemačkog Ministarstva odbrane, u bazu u Švezingenu poslani su dodatni sistemi za lokalizovanje i ometanje letjelica, ali one se nakon kraja januara više nisu pojavljivale.